Ministrul Apărării: A crescut numărul celor care supraveghează regiunea de frontieră cu Ucraina
Situaţia la graniţa cu Ucraina este monitorizată, iar numărul celor care supraveghează regiunea de frontieră este mai mare, a declarat, luni, ministrul Apărării, Angel Tîlvăr.
El a fost întrebat la Parlament despre situaţia de la graniţa cu Ucraina în condiţiile în care o nouă dronă a căzut în judeţul Tulcea.
“Lecţiile învăţate din situaţiile care au fost ne-au făcut pe noi în măsură să avem acţiuni de alertare a populaţiei. Sunt acţiuni şi au fost mulţi dintre responsabili şi autorităţi locale care au venit la Ministerul Apărării şi au fost instruiţi despre felul în care trebuie să se comporte şi ceea ce trebuie făcut acolo, în astfel de situaţii. Monitorizăm, a crescut numărul celor care supraveghează regiunea de frontieră, a crescut numărul celor care observă acest lucru şi încercăm ca foarte repede să vedem dacă apar astfel de situaţii”, a explicat Angel Tîlvăr.
Ministrul Apărării a arătat, pe de altă parte, că “situaţia de securitate din estul graniţelor României, ca şi cererea foarte mare de echipamente militare au făcut ca producţia acestora să nu ţină pasul, să nu fie proporţională cu nevoia”. “Iată de ce în legea bugetului la punctul 44, cred, avem spus clar faptul că, în măsura în care derularea contractului de achiziţii va necesita, există posibilitatea să ajungem la 2,5% din PIB pentru Apărare”, a explicat Tîlvăr.
El şi-a exprimat speranţa ca industria naţională de apărare să crească.
“Sunt echipamente care nu pot fi decât prin această procedură care ţine şi de legislaţia ţărilor de unde le achiziţionăm şi este o procedură validată şi o procedură care se întâmplă. Industria românească de apărare – ne dorim foarte foarte mult la ea să crească. După cum ştiţi, industria de apărare nu este la portofoliul Ministerului Apărării Naţionale. Noi încercăm şi avem discuţii săptămânale şi discutăm şi despre posibila lege a offset-ului. După cum ştiţi, noi susţinem o astfel de lege, în condiţiile în care ne dorim foarte mult ca echipamente militare să fie produse în număr cât mai mare România, ţinând seama de faptul că şi lucrurile care ţin de mentenanţă şi de reparaţii s-ar petrece mult mai repede, cu costuri mult mai mici. Noi, în continuare, considerăm că principala resursă a Armatei României este resursa umană, motiv pentru care atenţia noastră, cel puţin egală cu cea în ceea ce priveşte echipamentele militare, o acordăm celor care lucrează în Armată sau celor care au lucrat în Armată”, a transmis ministrul Apărării.
Ministrul Tîlvăr a participat la şedinţa Comisiilor parlamentare reunite pentru apărare, care au avizat favorabil proiectul de buget al MApN pe 2024.

