Compania Tesla trebuie să recheme peste două milioane de vehicule în SUA din cauza unor erori la programul de pilot automat
Compania Tesla trebuie să recheme peste două milioane de vehicule în Statele Unite, după ce autoritatea națională pentru siguranța traficului a făcut investigații la sistemul de atenționare a șoferilor, pentru mașinile cu pilot automat activat. Practic, este vorba despre modul în care cel aflat la volan este ținut tot timpul atent.
Sistemele Tesla preiau complet controlul maşinii, acceleraţie, frânare şi schimbarea de bandă și direcție, iar șoferul trebuie doar din când în când să facă o manevră, mai mult simbolică. Numai că, acum doi ani au avut loc mai multe accidente din cauza unor conducători neatenți, iar programul de pilot automat a avut erori.
Compania a actualizat de atunci programul și nu este de acord cu rezultatele anchetei autorităților americane, dar afirmă că vă implementa măsuri de siguranță suplimentare, prin care șoferul să nu poată abuza de sistemele electronice. Tesla nu a spus dacă va face rechemări și în afara Statelor Unite.

