Ziua muncii, pe gustul românilor – Mici, muzică şi voie bună
1 Mai muncitoresc aduce, ca în fiecare an, grătare încinse și miros de mici. În Capitală există și un Festival al Micului cel Mare care și-a propus un record. Iar la piața Obor, cozile păreau interminabile, dar toată lumea a vrut să respecte tradiția culinară a sărbătorii.
Chiar și cu bugete mai mci și prețuri mai mari, grătaragii lucrează la foc continuu, iar micii sfârâie apetisant. În Piața Obor, cozile s-au format încă de dimineață.
Vânzările sunt comparabile cu anii trecuți, semn că nimeni nu vrea să renunțe la tradiție. Zeci de mii de mici formează meniul unei zile de 1 mai.
Și în piața Alba Iulia din Capitală a fost mare sărbătoare. Vedeta: un mic de 100 de metri.
Atmosfera a fost completată de muzica lăutărească și voia bună.
De 1 Mai, tradiția rămâne mai puternică decât orice scumpire: românii ies, se întâlnesc și se bucură de… gustul sarbatorii.

