Zile de foc, nopţi neobişnuit de calde. Cod portocaliu extins. În unele zone, cireșii au înflorit a doua oară

26 June 2025, 18:23 (actualizat 26 June 2025, 18:27)

O nouă zi de foc, în special în sudul şi vestul ţării. După o noapte sufocantă, canicula a revenit cu mai multă forţă. Meteorologii au extins codul portocaliu în 14 judete și în Capitală și l-au prelungit și pentru mâine, când temperaturile vor atinge și chiar vor depăşi 40 de grade. Ne răcorim abia spre sfârşitul săptămânii, când sunt aşteptate ploi și vijelii în trei sferturi de ţară.

La ora 5 dimineața, când atmosfera trebuia să fie răcoroasă, în multe zone din țară erau deja temperaturi tropicale.

27 de grade se înregistrau la Mahmudia, în județul Tulcea, şi 27 la Şiria, în județul Arad. Nu era mai bine nici în Tarnaveni, Timișoara, București sau Craiova.

La amiază, în sudul și vestul țării nu se putea respira. Temperaturile înregistrate la stațiile meteo s-au apropiat de 40 de grade la umbră. Însă căldura resimțită în orașe a fost și mai mare.

În București, în punctele de prim ajutor deschise de autoritățile locale, oamenii au cerut sprijinul echipelor medicale.

Lavinia Fisteică, medic primar Medicină Internă: În primul rând ar trebui să ne hidratăm, să nu ieșim din casă între 11.00 și 18.00. Să evităm cafeaua, alcoolul, băuturile energizante, să consumăm mai multe fructe și legume și fără grăsimi.

Cei care au fost nevoiți să folosească mijloacele de transport în comun au avut o zi grea.

Așteptarea din gară s-a transformat în coșmar. După amiază, multe trenuri au plecat sau au sosit cu întârzieri de zeci de minute.

De caniculă nu scăpăm nici mâine. Meteorologii au menținut codurile portocalii și galbene de temperaturi ridicate și disconfort termic.

Oana Păduraru, meteorolog, ANM: Disconfortul termic va fi accentuat, va depăși pragul critic de 80 de unități. Vom avea parte și de nopți tropicale, cel puțin următoarele două nopți vor fi cu temperaturi între 20 și 24 de garde.

Căldura excesivă, care a venit după o perioadă cu ploi, a făcut ca cireșii să înflorească pentru a doua oară, în plină vară. Un fenomen pe care pomicultorii nu l-au mai întâlnit până acum.

Pavel Ţica, Directorul Direcţiei pentru Agricultură Arad: Am mai observat acest fenomen doar toamna, în toamnele călduroase la pomii fructiferi, dar la final de iunie nu. Stresul termic, schimbările climatologice dau și aceste efecte care nu au nicio logică.

De mâine sunt așteptate furtuni cu descărcări electrice în aproape toată șara. Vremea se va mai răcori abia spre finalul săptămânii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite