Vântul puternic și ninsorile abundente au doborât copaci peste rețelele electrice din peste 100 de localități

5 January 2026, 09:30 (actualizat 5 January 2026, 16:22)

Zeci de mii de gospodării din peste 100 de localităţi au rămas fără curent electric în ultimele zile, după ce vântul puternic și ninsorile abundente au doborât copaci peste rețelele electrice. În unele situaţii, firele de înaltă tensiune au cedat sub greutatea omătului. O parte din situaţiile apărute au fost remediate. Dar cum vremea rea continuă, avarii şi întreruperi temporare în alimentarea cu energie electrică sunt şi acum, iar echipele companiilor de distribuţie intervin în localităţile afectate. Sunt aduse şi generatoare. La ministerul Energiei, s-a reunit comandamentul energetic de iarnă pentru a evalua toate intervențiile realizate și situațiile de urgență energetică existente. Iar la aceasta ora incepe sedinta comandamentului de iarnă la ministerul de Interne.

Au fost și situații unde firele de înaltă tensiune au cedat sub greutatea omătului. O parte dintre situațiile apărute au fost remediate. Dar cum vremea rea continuă, avarii și întreruperi temporare în alimentarea cu energie electrică sunt și acum, iar echipele companiilor de distribuție intervin în localitățile afectate. Sunt aduse și generatoare. La aceasta ora se reuneşte Comandamentul Energetic de Iarnă, în cadrul căruia vor fi evaluate toate intervențiile realizate și situațiile de urgență energetică existente.

Zeci de sate din Mehedinți au rămas fără energie electrică în urma căderilor abundente de zăpadă din ultimele zile. Sute de abonați s-au trezit ieri dimineața în beznă. Cei care au centrale termice au stat în frig și fără apă, deoarece pompele nu funcționează fără curent electric.

Unele sate au fost reconectate la energie electrica abia spre seară. În altele, încă se lucrează. Mai multe echipe ale distribuitorului de energie acționează pentru remedierea penelor de curent, dar cum multe dintre avariile la rețea sunt în zone izolate, iar drumurile sunt înzăpezite și greu accesibile, intervențiile se fac dificil.

Iar situația însă se poate agrava pentru că în județ continuă să ningă abundent. În ultimele doua zile, au fost peste 94.000 de consumatori afectați de pene de curent la nivel național. Cele mai multe probleme s-au înregistrat în Alba, Mureș și Sibiu. Ca urmare a intervențiilor echipelor din teren, majoritatea problemelor au fost remediate și s-a reușit reconectarea la rețeaua de energie electrică a peste 77.000 de gospodării. Dar în continuare, sunt mii de oameni care încă nu au curent. Ninsorile care continuă și ploaia înghețată prognozată pentru următoarele ore pot însă îngreuna intervențiile mai ales acolo unde acestea sunt făcute la mare înălțime, pe stâlpii de tensiune.

Intervenții în desfășurare pentru remedierea avariilor din rețeaua electrică, în urma condițiilor meteo severe

Ca urmare a datelor prezentate în ședința Comandamentului Energetic Național de luni, 5 ianuarie, Ministerul Energiei prezintă situația actualizată a consumatorilor nealimentați cu energie electrică și intervențiile aflate în desfășurare la nivel național.

La acest moment, 173 de echipe de intervenție ale operatorilor de distribuție, însumând peste 500 de electricieni, acționează în teren pentru reconectarea la rețeaua de energie electrică a gospodăriilor afectate.

La data de 5 ianuarie, ora 13:00, numărul consumatorilor nealimentați la nivel național este de 28.209, din peste 100 de localități. Cele mai afectate județe sunt Alba și Hunedoara.

Situația intervențiilor din cele mai expuse județe:

Județul Alba: 45 de echipe, cu peste 130 de electricieni, intervin în condiții dificile, determinate de specificul instalațiilor din Munții Apuseni, unde liniile electrice de medie tensiune traversează zone împădurite, cu utilizatori dispersați. În ultimele două ore, aproape 6000 de utilizatori au fost reconectați.

Județul Hunedoara: 37 de echipe, cu peste 100 de electricieni, acționează în teren, întâmpinând dificultăți de acces în zonele izolate din proximitatea localităților Orăștie, Hațeg și Deva.

Județul Arad: 17 echipe de intervenție.

Județul Caraș-Severin: 13 echipe de intervenție.

Județul Timiș: 16 echipe de intervenție.

Principalele avarii au fost generate de acumulările semnificative de zăpadă pe arbori, precum și de ruperea crengilor, care au afectat conductoarele și izolatoarele, provocând întreruperi temporare în alimentarea cu energie electrică. Echipele operative au intervenit cu promptitudine pentru realimentarea zonelor afectate, inclusiv prin utilizarea a peste 20 de grupuri electrogene în localitățile greu accesibile.

Situația este dinamică, iar colaborarea dintre operatorii din sectorul energetic și structurile IGSU este foarte bună. Echipele rămân mobilizate până la soluționarea completă a tuturor situațiilor apărute.

În ceea ce privește Sistemul Energetic Național, acesta funcționează în parametri normali, fără a fi afectat de evenimentele meteorologice recente.

Depozitele de gaze naturale sunt umplute la un nivel de peste 70%, asigurând condiții adecvate de siguranță în alimentare. Astăzi, volumul de gaze naturale extras este de 21 milioane metri cubi, în condițiile unei capacități maxime zilnice de extracție de 23 milioane metri cubi.

Ministerul Energiei monitorizează permanent situația și va informa publicul cu privire la evoluțiile relevante.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite