Pană de curent în Capitală. Mai multe cartiere au rămas în beznă după o avarie la o stație de transformare

Aproape jumătate din București a stat aproape două ore în beznă, din cauza unei stații de transformare care a suferit o avarie majoră. Mai multe cartiere din zona nord-estică a Capitalei au fost afectate. Aproape un milion de oameni nu au avut curent în case, pe stradă, la birou sau la metrou. În plus, fără semafoare funcţionale la o oră de vârf, traficul a fost mai mult decât un coşmar.

Ore de beznă anual din cauza întreruperilor neprogramate ale distribuitorilor de electricitate. Unde au durat cel mai mult penele de curent

5 ore fără energie electrică. Atât a stat, în medie, un român în beznă anul trecut, din cauza unor întreruperi neprogramate. Penele de curent au durat cel mai mult în Moldova şi în Oltenia. Autoritatea în domeniu, ANRE, le recomandă distribuitorilor să-şi modernizeze instalaţiile, pentru că multe sunt vechi de peste 35 de ani.

Ultima Oră

Cele mai citite