Zeci de fermieri din comuna buzoiană Merei riscă să piardă subvențiile APIA, pentru că nu au achitat datoriile către bugetul local

17 aprilie 2026, 22:33 (actualizat 17 aprilie 2026, 22:39)

Zeci de fermieri din comuna buzoiană Merei riscă să piardă subvențiile APIA. Primăria a decis să elibereze adeverințele necesare doar dacă proprietarii terenurilor au plătit toate datoriile către bugetul local. Agricultorii sunt nemulțumiți, pentru că fără bani nu vor putea face lucrările de primăvară.

Din cei aproximativ 170 de fermieri din zonă, 90 au depus deja documentația la APIA. Ceilalți depind de adeverințele eliberate de primărie, documente fără de care nu pot solicita subvențiile pe suprafață.

Mai mulți fermieri susțin că primăria refuză să emită adeverințele pentru că proprietarii terenurilor pe care le lucrează au datorii la bugetul local – impozite pe terenuri, case, mașini, dar și amenzi.

Fermierii spun că ei sunt arendași și nu este normal să fie sancționați pentru că proprietarii au restanțe.

Secretarul primăriei spune că are baza legală și a cerut deja un punct de vedere de la instituțiile implicate pentru rezolvarea situației.

Fermierii riscă să piardă sume importante și pot afectate și lucrările agricole din acest an. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite