Vremea se răcește în București, de vineri. Maxime de 14 grade și precipitații slabe

14 May 2025, 13:12

Vremea se va răci la București începând de vineri și vor fi intensificări ale vântului și precipitații moderate cantitativ, potrivit prognozei pentru zona Capitalei, publicate de Administrația Națională de Meteorologie.

Astfel, în intervalul 15 mai, ora 8:00 – 16 mai, ora 9:00, în Capitală, vremea va continua să se încălzească, valorile termice fiind apropiate de mediile climatologice specifice pentru jumătatea lunii mai. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii 24 de grade, iar cea minimă va fi de 9 – 11 grade. Cerul va fi variabil cu unele înnorări spre finalul intervalului. Vântul va sufla slab și moderat.

Începând din dimineața zilei de 16 mai, vremea se va răci, iar valorile termice se vor situa sub cele normale pentru a doua decadă a lunii mai. Cerul va fi mai mult noros și din orele amiezii va ploua și se vor acumula cantități de apă moderate (10 – 20 l/mp). Vântul va sufla moderat, cu intensificări mai ales ziua, când se vor atinge viteze de 40 – 50 km/h. Temperatura maximă va fi de 18 – 19 grade, în timp ce minima nu va trece de 10 grade.

De asemenea, pe parcursul zilei de sâmbătă, între orele 9:00 – 21:00, valorile termice vor continua să scadă, vremea devenind deosebit de rece pentru a doua jumătate a lunii în curs. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 14 grade. Cerul va fi noros și trecător va ploua slab.

ANM a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de averse și intensificări ale vântului, valabilă pe parcursul zilei de joi în 21 de județe, precum și o informare de vânt, precipitații moderate cantitativ și răcire accentuată a vremii, ce vizează toată țara până sâmbătă la prânz. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă