Vot în Senat: 20 la sută din plaje, folosite gratuit de turiştii cu cearşafuri
Turiștii și localnicii ar putea avea acces gratuit la o parte din plajele de pe litoral! Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede că 20% din suprafața de nisip trebuie să rămână liberă, pentru cei care vor să-și pună prosoape sau propriile șezlonguri. În acest fel, și autoritățile locale vor fi implicate în gestionarea plajelor. Proiectul urmează să primească votul decisiv în Camera Deputaţilor.
Autoritățile locale vor putea solicita 20% din plajele turistice, pentru a le transforma în locuri publice, însă neamenajate cu șezlonguri sau umbrele. Proiectul de lege inițiat de senatori PSD, PNL, AUR și minorități a fost votat în unanimitate.
Remus Negoi, senator USR: În Mamaia și nu numai există sectoare de plajă de 100% acoperite numai cu șezlonguri. Nu poţi să mergi să întinzi un cearșaf sau un prosop și să ai posibilitatea să faci plajă. Reparăm o nedreptate care ani de zile s-a perpetuat.
George Petre, senator AUR: E dificil să mergi cu un cearșaf la plaja Mării Negre. Corectăm acest derapaj și oferim turiștilor posibilitatea ca, pe o cotă de până la 20% din suprafețele plajelor, să oferim acces gratuit la aceste plaje.
Proiectul legislativ vine ca urmare a nemulțumirii turiștilor care își doresc să poată să-și așeze prosopul pe nisip și nu să fie nevoiți să plătească șezlonguri.
Administratorii plajelor spun că și acum sunt obligați prin lege să asigure 30% din plajă gratuit zonei pentru cearșafuri.
Răzvan Chiţan, administartor plajă Mamaia: Nu-s prea mulți dornici să stea cu prosopul pe nisip, după cum vedeți în spate zona cearșafuri e goală. Noi respectăm legea, lăsăm cei 20 la sută, cu toate că-i plătim, nu percepem nicio taxă pe zona cearșaf, din contră, am pus și umbrele.
Cristian Bartha, administrator plajă în Mamaia: Pentru noi, ca administratori de plajă, ar fi un lucru bun. Ce-mi pare rău e că nu a fost supus dezbaterii publice, ne așteptam ca și noi să fim chemați să ne spunem părerea.
Adrian Grecu, administrator plajă Mamaia Nord: Foarte bun, doar dacă nu o să mai fim noi nevoiți să lăsăm cei 30% pe care-i lăsam până acum pentru turiștii cu cearșaf.
Proiectul de lege urmează să fie votat în Camera Deputaților, care este for decizional.

