Volodimir Zelenski s-a întâlnit cu Marco Rubio și cu emisarii americani Steve Witkoff şi Jared Kushner

15 February 2026, 12:39

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski s-a întâlnit cu emisarii americani Steve Witkoff şi Jared Kushner şi cu secretarul american de stat Marco Rubio. Discuțiile au avut loc în contextul în care în zilele următoare vor avea loc în Elveția noi negocieri trilaterale pentru a ajunge la un acord de pace.

Într-o postare pe X, Zelenski a precizat că au vorbit despre aspecte referitoate la ultimele întâlniri de la Abu Dhabi. Ucraina cere garanții de securitate din partea Statelor Unite pentru următorii 20 de ani, ca parte a unui posibil acord de pace.

La conferința de securitate de la Munchen, Marco Rubio a absentat de la întâlnirea preşedintelui Volodimir Zelenski cu partenerii Ucrainei. Ulterior, a declarat că Statele Unite nu vor renunța la eforturile de a pune capăt războiului din Ucraina.

El a susținut că Rusia pierde între 7 și 8 mii de soldați pe săptămână pe front. Între timp, rușii au atacat portul Odesa de la Marea Neagră.

Dronele au distrus case și au avariat obiective ale infrastructurii energetice. Și de data aceasta, atacurile rusești au provocat victime în rândul civililor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite