Volodimir Zelenski, declarații după discuțiile de la Casa Albă. Contăm pe președintele Trump și pe presiunea lui asupra lui Putin ca să oprească acest război, a spus liderul Ucrainei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost primit la Casa Albă de Donald Trump, vineri, la doar o zi după ce președintele Statelor Unite a anunțat că intenționează să se întâlnească la Budapesta cu liderul rus Vladimir Putin pentru a încerca să medieze o încheiere a războiului din Ucraina. Președintele ucrainean a stat la Casa Albă aproximativ două ore și jumătate, discutând atât cu Donald Trump, cât și cu alți oficiali americani, potrivit CNN.
După discuția cu Trump, Zelenski a vorbit și cu liderii europeni, potrivit unui oficial ucrainean și presei din țară, au scris CNN și Reuters. Ulterior, președintele ucrainean a făcut noi declarații de presă. El a spus discuția cu președintele american a fost „productivă” și „lungă”.
Unul dintre subiectele abordate, potrivit liderului de la Kiev, a fost apărarea antiaeriană.
„Acum, când vorbim cu voi, avem o mulțime de drone în Ucraina, ne atacă civilii, ne atacă familiile, copiii. Am decis că vom lucra, vom lucra mai mult în privința producțiilor etc”, a declarat Zelenski.
El a spus că un alt subiect abordat a fost acela al armelor cu rază lungă de acțiune – cum sunt rachetele Tomahawk, pe care de această dată nu le-a menționat explicit.
„Nu vreau să facă declarații despre acest lucru. Am decis că nu vorbim despre asta, Statele Unite nu vor o escaladare”, a explicat președintele ucrainean.
Volodimir Zelenski a menționat că Donald Trump i-a vorbit și despre discuția pe care a avut-o în ziua precedentă cu Vladimir Putin.
„Pentru noi, semnalele din partea Rusiei nu sunt noi, dar contăm pe președinte și pe presiunea lui asupra lui Putin să oprească acest război”, a mai declarat liderul Ucrainei.
Volodimir Zelenski a spus că Ucraina va lucra mai mult la producția dronelor. O să încercăm să gestionăm cum să schimbăm calea pentru o țară unde sistemele sunt gata cu comenzile noastre. Deci, este un semnal pozitiv că o să lucrăm la acest lucru. Înțelegem de ce avem nevoie și de unde să obținem. Este păcat că înțelegem provocările, a spus președintele ucrainean.
El a continuat: De asemenea, am discutat și despre rachete cu rază lungă. Nu o să fac declarații legate de această temă. Am decis să nu vorbim despre asta. SUA nu vor escaladare, așa că nu vor exista răspunsuri pe acest subiect.
De asemenea, am vorbit despre Budapesta și despre dialogul cu partea rusă. Înțelegem semnalele din partea rusă, nu sunt noi pentru noi, dar contăm pe președintele Trump și pe președintele Putin să oprim acest război.
Întrebare legată de declarațiile președintelui Trump – Încă aveți încredere că președintele Trump este serios cu privire la acțiunile?
Da, avem încredere în SUA, în președintele Trump că vrea să termine acest război și este dificil. Este o soluție foarte dificilă. E de înțeles de ce. Pentru noi, pământul și țara noastră sunt esențiale. Pentru că este vorba și de independența noastră, nu sunt doar interese. Este foarte important pentru noi. Credem că a fost dificil de gestionat și situația din Orientul Mijlocii, unde președintele a avut succes și sper să reușească și în această situație.
Îmi cer scuze că am întârziat și că a trebuit să așteptați. Tocmai am terminat întâlnirea cu președintele și am avut discuții și cu partenerii noștri strategici. Am avut un apel telefonic comun cu grupul nostru, cu principalii lideri ale coaliției, cu Ursula Von der Leyen și Antonio Costa. Apoi am avut și cu președintele Finlandei, primul ministru al Norvegiei și primul ministru al Regatului Unit, Keir Starmer. Îi mulțumim și lui Giorgia Meloni, care a participat. Am avut și pe secretarul NATO, Mark Rutte. Și cred că primul ministru al Poloniei. Nu vreau să uit pe nimeni.
Ce le-ați spus?
Bineînțeles că știu că unul din subiectele discutate cu președintele Trump au fost garanțiile de securitate. Vrem ca SUA să ia parte la acestea. Contăm pe capacitatea de lider al SUA, am vorbit despre asta, dar coaliția este principalul nostru partener european și bineînțeles SUA. Am vorbit și despre apărare, care e foarte importantă când sunt atacuri cu drone. E util să discutăm. Am vorbit și despre programe. Știți că SUA și președintele Trump sunt deschiși pentru Coridor, pentru NATO și livrările au venit din aceste țări, dar și din altele. Deci Europa a plătit pentru acestea și ne-au dat arme. Am discutat și despre acest subiect.
Președintele Trump a sunat că are dubii legat de faptul că Ucraina ar putea să își recupereze toate teritoriile. Ce credeți că gândește?
Bineînțeles, chestiunea teritoriilor este una foarte sensibilă, foarte delicată și este o întrebare foarte dificilă. Știu că Rusia are o poziție diferită, că ei vor să ocupe totul, dar acum, înainte de orice încetare a focului, vor să ajungă la o înțelegere legată de teritorii. Poziția noastră este, în primul rând, că avem nevoie de o încetare a focului, deci trebuie să stăm la masă și să discutăm și să înțelegem unde ne aflăm. Și cred că acest lucru, acest pas este cel mai important. Cred că președintele înțelege că întrebările cele mai dificile vor fi teritoriile în orice fel de negociere, dar vor fi cele legate de teritoriul Ucrainei.
O întrebare legată de petrolul Rusiei
Nu am vorbit despre asta, nu am vorbit despre răspunsurile noastre cu privire la atacuri asupra sistemului nostru energetic. Nu am vorbit.
De ce credeți că Vladimir Putin evită?
Cred că președintele Trump nu a făcut niciun secret din asta și a spus că Putin mă urăște. Uitați ce este, cred că este ciudat dacă încearcă să ne omoare pe toți. O să am atunci o altă atitudine față de această persoană. Am aceeași atitudine față de această chestiune.

