“Vocea basarabenilor din România”. Urmăriţi mesajele lor zilnic în Telejurnal

22 September 2025, 14:39 (actualizat 23 September 2025, 14:31)

De-a lungul ultimelor trei decenii, mii de basarabeni au trecut Prutul și s-au stabilit în România, unde muncesc sau învaţă.  Mulți dintre ei şi-au construit cariere solide. Se simt acasă şi aici și acolo. Urmăresc cu mare atenţie ce se intamplă în Republica Moldova și nu concep să nu se ducă la vot. Vorbesc cu emoție, cu pasiune despre miza alegerilor parlamentare din 28 septembrie şi despre calea pe care trebuie să o urmeze ţara.

Ion Fîntînă, doctorand, relații internaționale, Cluj-Napoca: “Salut, mă numesc Ion, sunt din Republica Moldova și pe 28 septembrie merg la vot. Eu voi vota pentru că îmi pasă de viitorul meu și al tău. Eu voi vota pentru că, deși sunt plecat, îi am acasă pe cei dragi. Eu voi vota pentru că vocea mea, ca și a ta, contează. În 28 septembrie, e timpul să fum responsabili. Ieși la vot!”.

Tudor Darie, antreprenor, coautor manifest@europa2028: Dragi cetățeni ai Republicii Moldova care locuiți în România, pe data de 28 septembrie vom avea șansa unei generații, deoarece în această zi decidem dacă în următorii câțiva ani vom fi parte a familiei pro-europene sau vom deveni parte a lumii ruse în uniunea Rusia-Belarus. Zic asta pentru că în anul 1999, părinții noștri au avut o șansă similară. Exact atunci când pro-rușii, cu Iurie Roșca, au coalizat și au demis guvernul Sturza, în momentul în care urmau să fie inițiate negocierile pentru a putea adera ulterior la Uniunea Europeană. Haideți să nu ratăm această șansă. Alegerile parlamentare sunt într-un singur tur, e important să fim prezenți la vot împreună cu familiile, prietenii, rudele noastre, pe care le putem convinge în această perioadă și să valorificăm această șansă. Din acest motiv, împreună cu alți 28 de antreprenori, am format mișcarea Europa 2028 și încercăm să mobilizăm antreprenorii și pe familiile lor să participe la vot. Ne prezentăm la urne și alegem pro-Europa!”.

Angela Grămadă, expertă în spaţiul ex-sovietic: Pe 28 septembrie 2025, cetățenii Republicii Moldova sunt așteptați din nou în cabinele de vot. Suntem invitați să ne alegem deputații, adică acei reprezentanți ai intereselor noastre care vor face legi, care vor face politici publice, dar care vor fi capabili, în același timp, să aducă țara mai aproape de acel deziderat pe care l-am votat anul trecut în cadrul referendumului pentru integrare europeană. Nu putem să spunem că nu avem unde să votăm, mai ales că în străinătate au fost deschise foarte multe secții de vot. Eu de exemplu voi vota la București, unde avem cinci secții de vot planificate de către Comisia de vot electorala Centrală, dar în același timp în România mai sunt și alte orașe care vă așteaptă să vă alegți deputații, să vă exprimați voința politică așa cum știți voi mai bine, adică cu demnitate. Pe 28 septembrie vă dau întâlnire la una din secțiile care sunt deschise în România.

Dragoș Munteanu, creator de conținut digital: “Recomand tuturor să se gândească la alegerile astea ca la niște alegeri în viață. Adică ce alegi, aia ai. În schimb, aici avem un termen bine definit, limitat, de patru ani. Cred că mindset-ul ar fi în felul următor: ce aleg azi mă așteaptă patru ani. Suntem cumva între două tabere, toți înțeleg chestia asta. O tabără invadează țări vecine, impune politici, sub controlul lor înflorește corupția, înfloresc metodele de manifestare a puterii pentru a obține ceva. În schimb, tabăra opusă este despre demnocrație, libertăți, incluziune, ăiețe extinse, posibilități, nivel de trai sporit. Eu înțeleg oamenii care votează pentru ruși, eu înțeleg beneficiile pe care le votează. Înțeleg că Uniunea Europeană are minusuri care vin la pachet. Având în vedere că uneori, când suntem la intersecție și trebuie să mergem pe un drum sau pe altul, cred că ar trebui să punem bine pe cântar ce ne așteaptă și care sunt repercursiunile alegerii”.

Nadia Darie, președinta Clubului Basarabencelor:  Dragii notri români din Republica Moldova, aflați în toată Europa, în toată lumea, acasă sau poate chiar în România, pe 28 septembrie sunt alegerile pentru Parlamentul care va sta patru ani la cârma țării. Vă îndemn să ieșiți în număr cât mai mare și să vă spuneți dorința către viitorul european al aceste țări. Să ne ducem patria în marea familie europeană, acolo unde merită să fie și acolo unde, pentru cetățenii Republicii Moldova, va aduce prosperitate, o viață mai bună, drumuri mai bune, școli reparate sau case de cultură care să activeze. Vă așteptăm în număr cât mai mare, iar pentru asta a fost suplinit și numărul de secții în România și în toată Europa. Așa că aveți unde, sunteți așteptați și vă îndemn să o faceți cu tot consimțământul pe care îl aveți. Este un drept pe care trebuie să ni-l exercităm și inima deschisă și pentru viitorul celor care au rămas acasă, pentru antreprenorii care vor să se dezvolte și să își ducă produsele peste hotarele țării, dar și pentru părinții noștri care au un viitor în Republica Moldova”.

Ștefan Josan, expert în relații internaționale: Pe 28 septembrie, vor avea loc alegeri parlamentare pentru legislativul de la Chișinău. Moldova este o republică parlamentară, însemnând că de componența noului Parlament vor depinde toate legile care vor fi adoptate în Moldova, inclusiv cele privitoare la integrarea și aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Miza acestor alegeri este revizuirea configurației geopolitice regionale. Așadar, dacă dorim ca în Moldova să domnească legea și justiția, ca drepturile omului și principiile democratice să fie respectate, dacă dorim să ne decidem singuri soarta, fără ingerințe rusești, fără embargouri economice, fără șantaj energetic, dacă vrem pace, nu război, este important să ieșim la vot și să votăm conștiincios. La alegerile parlamentare din Moldova nu există turul doi. Pe 28 septembrie voi participa la vot, voi vota un curent electoral veritabil pro-european. Vă invit și pe voi să faceți la fel”.

Vlada Sanduleac, expertă în comunicare strategică: Pe 28 septembrie, își va alege următorul Parlament, instituția care va decide direcția țării noastre, legile, dar și prioritățile pentru următorii patru ani. De multe ori auzim că tinerii nu votează, că nu le pasă, că oricum votul lor nu schimbă nimic. Ar adevărul este că exact aceste idei ne fac să pierdem cea mai puternică armă democratică pe care o avem – votul. Prin vot putem decide dacă educația și oportunitățile pentru tineri vor fi puse pe primul loc, dacă vom avea politici publice care să creeze locuri de muncă acasă, dacă vom trăi într-o Mildovă unde transparența, corectitudinea și democrația sunt mai mult decât promisiuni. Moldova de mâine se construiește acum. Dacă nu votăm, îi lăsăm pe alții să aleagă pentru noi. Dacă votăm, punem pe masă visurile, nemulțumirile, dar și speranțele noastre. Noi, tinerii, putem fi generația care schimbă direcția, generația care spune clar că vrem o Moldovă în care merită să rămâi, să muncești și să trăiești. Ieși la vot pe 28 septembrie! De noi depinde”.

Diana Mardarovici, antreprenor, consilier CG Bucuresti: De aici, kilometrul zero al României și kilometrul zero al Bucureștiului, până la Chișinău, sunt 456 de kilometri. Această distanță însă se poate măsura și în ani de dezvoltare sau în numărul de oameni care au plecat din Moldova pentru un trai mai bun. Pe 28 septembrie avem ocazia să micșorăm această distanță – distanța dintre Chișinău și București, dar și distanța dintre Chișinău și Europa. Pe 28 septembrie ieșiți la vot, pentru că Moldova merită șansa de a-și păstra oamenii acasă și merită șansa unui destin european. Este foarte important să votăm și să micșorăm distanțele dintre noi și cei dragi, dar și dintre noi și lumea dezvoltată. Pe 28 septembrie ieșiți la vot.

Marin Vidrașcu, cofondator editură: În luna septembrie alegem nu doar un partid, ci o direcție de viață. Alegem între Europa și dictatură. Între o țară care se ridică cu demnitate și una care cade în genunchi spre Est. Alegem între sărăcie și oportunitate. Între a rămâne acasă sau a fi forțat să plecăm. Și eu știu prea bine ce înseamnă asta. Uniunea Europeană a deschis pentru Republica Moldova o fereastră uriașă de oportunitate. Peste 2 miliarde de euro fonduri de preadărare. Acești bani înseamnă infrastructură modernă, spitale renovate, grădinițe sigure pentru copiii noștri, sprijin pentru fermieri și antreprenori, drumuri care lagă Moldova de lume. Toate acestea depinde de o singură decizie. Să alegem Europa. Cei care vor să întoarcă Moldova înapoi spre Rusia, spre oligarhi, spre întuneric, ne propun o siguranță falsă. Dictatură, sărăcie controlată și frică. Asta nu este o alegere. Asta este capitulare sigură. Românii și moldovenii sunt frații. Iar frații nu uită când e greu. Pe 18 mai, moldovenii au rătat că le pasă, că vin, că votează, că luptă. Acum e rândul românilor și a cetățenilor moldoveni din România și diaspora. E rândul fiecăruia dintre noi să punem o cărămidă la viitorul european a Moldovei. Pe 28 septembrie ieși la vot! Fă încă un pas spre Europa. Votează pentru o Moldovă care trăiește cu fruntea sus!

Svetlana Matvievici, somelier: Cetățenia vine și cu responsabilități, iar noi, cei care avem dublă cetățenie, stabiliți la București și în întreaga Românie, avem o datorie morală față de Republica Moldova să ne implicăm cel puțin cu acest act democratic și să contribuim la decizia pe care a luat-o deja Republica Molda în referendum. Conform referendumului, noi ne dorim în Uniunea Europeană. Acest act democratic (alegerile parlamentare – n.red.) întărește decizia luată de cetățeni, iar cel mai mult mă bucură să știu că cetățenii Republicii Moldova stabiliți aici, la București sunt implicați, sunt constienți și le pasă, pentru că anul trecut am fost membra Biroului Electoral din București și am văzut mii de cetățeni responsabili, veniți cu copiii, cu bunicii să voteze. Îi îndemn să facă același lucru și pe 28 septembrie, să vină cu toată familia să decidem viitorul țării noastre și să știm că vom avea în continuare stabilitate, vom trăi într-un mediu pașnic și vom ajunge acolo unde ne dorim – în Uniunea Europeană”.

Valeriu Antonovici, profesor, scriitor, realizator de filme documentare:Am o experiență de aproape 20 de ani în guvern, parlament, presă, în mediul academic, societatea civilă și pot să vă dau câteva sfaturi despre alegerile din Republica Moldova. Mergeți la vot și alegeți pentru cineva! Altfel, vor alege alții în locul nostru. Parlamentarul este reprezentantul nostru în legislativ, iar meseria lui este să facă legi bune. El nu va asfalta străzile din fața casei, nu va reumple butelia cu gaz și nu ne va cumpăra pâine atunci când nu o să avem. Oare va ști viitorul parlamentar să ne reprezinte interesele? Ce a făcut candidatul până astăzi? Adică ce școli a absolvit, ce meserii a avut, ce rezultate a avut acolo unde a lucrat? Nu uita, cum e gospodarul, așa e lși parlamentarul. Și ultimul lucru: anul acesta am fost în Moldova după șase ani în care nu am putut să ajung. Mie mi-a plăcut ce am văzut acolo. Drumuri mult, mult mai bune, magazine moderne, cu mărfuri fix ca în Uniunea Europeană. Oamenii erau îmbrăcați ceva mai colorat, nu mai erau atât de gri și triști. Eu zic să mergem la vot cu toții și să construim o țară mai bună, că doar este a noastră”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite