Vlad Pascu a contestat sentința din dosarul 2 Mai și vrea o pedeapsă mai blândă. Instanța supremă amână decizia pentru data de 16 decembrie
Vlad Pascu, șoferul drogat care a ucis doi studenți și a rănit grav alți trei lângă Vama Veche, a contestat sentința din dosarul 2 Mai. El a formulat recurs în casație împotriva condamnării definitive la 10 ani de închisoare și a cerut ca pedeapsa să-i fie redusă. Instanța supremă a amânat marți seara decizia pentru data de 16 decembrie.
Dosarul s-a aflat astăzi pe rolul Instanței Supreme, într-un așa-numit complet de filtru, care urma să decidă dacă solicitarea a fost legal formulată, iar judecata efectivă poate începe.
Avocații critică lipsa de la dosar a unei expertize care să stabilească dacă drogurile găsite în sângele lui puteau sau nu să producă efecte asupra capacității acestuia de a conduce un vehicul.
În plus, apărătorii spun că Vlad Pascu ar fi trebuit să beneficieze de o reducere considerabilă a pedepsei după ce l-a denunțat pe Tudor Duma, zis Maru, liderul celor de la care își procura droguri.

