Violența asupra femeilor, tot mai frecventă. Alina Gorghiu, la TVR Info: Femicidul este precedat de comportamente violente repetate. Avem obligația morală să reacționăm
Cazurile de femicid sunt tot mai frecvente în România. Deputatul PNL Alina Gorghiu, presedintele Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului în domeniul legislaţiei privind prevenirea, combaterea şi sancţionarea violenţei domestice, a precizat, la TVR Info, că violența asupra femeilor trebuie reclamată și sancționată.
Alina Gorghiu a subliniat, într-o intervenție la TVR Info, că faptele de violență asupra femeilor trebuie să fie reclamate. De asemenea, ea a precizat că fiecare plângere înaintată poliției sau instanței poate fi semnalul unui “pericol letal”.
“Femicidul este o crimă cu motivație de gen, nu e doar o dramă de familie. E orice crimă comisă asupra unei femei, ea poartă amprenta urii, poartă amprenta controlului, a dominației. (…) Omorârea unei femei este precedată, de cele mai multe ori, de comportamente violente repetate, de tensiuni în cuplu care escaladează în timp, de amenințări, control excesiv, coerciție, pretextul geloziei, încălcarea uneori a ordinelor de protecție și testarea limitelor acestora”, a explicat Gorghiu.
Aceasta a afirmat că există în România, în special în mediul rural, cauze sociale sau culturale care crează percepția că femeia este o proprietate.
De asemenea, în societeta românească, a adăugat ea, există și o pasivitate a comunității privind violența asupra femeilor.
“Avem o anumită lipsă de respect, pentru egalitate, pentru empatie. De multe ori găsim justificări celui care comite o violență și victimele se rușinează că au acest statut de victimă și acest lucru le face să tacă. Este o dependență economică și o lipsă de alternativă reală de multe ori de locuire pentru victime. (…) Avem și o pasivitate a comunității. Când vezi că o femeie e bătută în plină stradă sau la ea în curte, avem obligația morală să reacționăm. Violența nu vine din iubire!”, a subliniat Alina Gorghiu.
Mecanisme de protecție a victimelor
Gorghiu a reiterat că România are mecanisme de protecție a victimelor: ordinul provizoriu emis de poliție care e valabil 5 zile, ordinul de protecție definitiv emis de instanță și care e valabil timp de un an, brățara electronică care se pune la glezna agresorului pentru a fi monitorizat în timp real.
“Sunt aproape 3.000 de agresori care au fost monitorizați cu brățări electronice și la fel de multe victime care n-au mai suferit din cauza acelui agresor”, afirmă ea.
Copiii, victime directe ale violenței domestice
Alina Gorghiu a afirmat că cei mici sunt victime directe ale violenței domestice, chiar și când doar asistă la acestea.
“În 2024, peste 20 de mii de cazuri de abuz, neglijare sau exploatare a copiilor au fost majoratea în mediul familial. Efectele pe termen lung le știm cu toții: anxietate, traume, risc de replicare a violenței la maturitate. Pentru acești copii statul emite ordine de protecție. Indiferent ce act de violență exercită agresorul asupra mamei, și copilul minor beneficiază de acel ordin de protecție”, a afirmat Gorghiu.
Potrivit statisticilor Poliției, aproape 450 de femei au fost ucise în ultimii 10 ani de partenerii de viață.
4 din 10 femei au trecut prin violență fizică, amenințări sau violență sexuală pe parcursul vieții.
Numărul Telverde 0800 500 333 este destinat victimelor violenței domestice.

