Vila lui Mussolini de pe ţărmul Mării Adriatice, vândută cu 1,2 milioane de euro
Reşedinţa de vară a dictatorului fascist italian Benito Mussolini a fost vândută, au confirmat sâmbătă reprezentanţii autorităţilor locale din Italia, informează DPA.
Vila Mussolini, situată pe promenada de pe ţărmul Mării Adriatice din staţiunea Riccione, aparţine de acum consiliului local.
Potrivit primarului Daniela Angelini, preţul de achiziţie a fost de 1,2 milioane de euro.
Vila, care are o vechime de peste 130 de ani, a fost folosită în ultimii ani de consiliul local ca un centru cultural şi de expoziţii, însă era deţinută de fundaţia unei bănci de economii.
Daniela Angelini a descris achiziţia drept o “decizie cu viziune”.
“Riccione nu ascunde trecutul său complex, ci îl analizează în mod critic prin prisma culturii”, a declarat ea. Existau, de asemenea, temeri că admiratorii lui Mussolini ar putea prelua controlul asupra vilei.
Vânzarea a avut loc în urmă cu câteva zile, dar a trezit puţin interes în rândul publicului.
În trecut, numele vilei a făcut subiectul unor controverse repetate. Cu toate acestea, municipalitatea locală intenţionează să păstreze denumirea de “Vila Mussolini”.
Clădirea a fost construită în jurul anului 1890 în stilul tipic al caselor de vacanţă de pe coastele Mării Adriatice.
În 1934, familia Mussolini a cumpărat-o şi a folosit-o ca reşedinţă de vară. După cel de-Al Doilea Război Mondial, vila a trecut în proprietatea statului italian şi a fost transferată ulterior fundaţiei unei bănci de economii.
În Italia există încă numeroşi susţinători ai lui Mussolini, inclusiv în cadrul partidului de guvernământ Fraţii Italiei, condus de prim-ministrul Giorgia Meloni, care îşi are originile în ideologia postfascistă.
Mussolini figurează şi astăzi pe listele cetăţenilor de onoare ale mai multor municipalităţi italiene, în timp ce neofasciştii ridică braţul drept pentru a executa “salutul roman” la mitinguri, un gest care este, de fapt, interzis prin lege.

