Viktor Orban susține că hegemonia occidentală a luat sfârşit, iar Ungaria îşi va întări alianţa cu alte ţări suveraniste
Prim-ministrul ungar Viktor Orban a declarat marţi, la reuniunea anuală a ambasadorilor ţării sale, că hegemonia occidentală a luat sfârşit şi că noua ordine mondială emergentă necesită evaluare şi analiză constante, a transmis marţi şeful biroului său de presă, Bertalan Havasi, potrivit agenției MTI, citate de Agerpres.
Hegemonia occidentală a luat sfârşit, “ei vor să divizeze economia mondială în blocuri geopolitice şi pun o presiune enormă pe ţări suveraniste precum Ungaria”, l-a citat Havasi pe premierul Orban.
Ungaria are un interes în a rămâne membru al Uniunii Europene şi al NATO, “dar nu în crearea de blocuri”, a mai spus Orban.
O uriașă capcană politică. Pericolul din ce în ce mai mare al conservatorismului naționalist
“De aceea, ne vom întări alianţa cu alte ţări suveraniste”, a adăugat liderul de la Budapesta.
“În loc să dăm explicaţii pentru diferenţele în politica noastră, ambasadorii Ungariei sunt însărcinaţi să prezinte succesul Ungariei cu date economice incontestabile”, le-a transmis premierul membrilor corpului diplomatic.

