Viktor Orban: ”Perioadă dificilă a relațiilor americano-ungare”, după ce ambasadorul SUA în Ungaria critică ”mesajele antiamericane” ale Budapestei, conform Politico
Ambasadorul Statelor Unite în Ungaria, David Pressman, a criticat joi ”mesajele antiamericane periculos de deranjante”, dar și ”extinderea relației cu Rusia”.
Conform politico.eu, într-un discurs înflăcărat la Universitatea Central Europeană din Budapesta, la cea de-a 25-a aniversare a aderării Ungariei la NATO, Pressman a susținut că premierul Viktor Orban se izolează din ce în ce mai mult de prieteni și aliați ”spunând și făcând lucruri care subminează încrederea și prietenia”.
”Nu putem nici să înțelegem și nici să acceptăm ca prim-ministrul să identifice Statele Unite ca un „adversar principal” al aliatului nostru, Ungaria”, a spus Pressman. „Sau afirmația lui că guvernul Statelor Unite încearcă să răstoarne guvernul ungar – literalmente, să-l „înfrângă””.
”Nu putem ignora atunci când președintele Adunării Naționale a Ungariei afirmă că războiul lui Putin în Ucraina este de fapt „condus de Statele Unite”, a adăugat el, conform sursei citate.
La câteva ore după ce a avut loc discursul, Orban a distribuit un videoclip pe platforma X, în care a vorbit despre ”perioada dificilă a relațiilor americano-ungare”, precizând că ”Administrația americană așteaptă de la Ungaria lucruri pe care nu vrem și nu le putem livra”, a spus el.
Ungaria, legături tot mai strânse cu Rusia
Ungaria a fost criticată de mulți pentru că menține legături strânse cu Rusia, în ciuda invaziei Ucrainei. Revenirea sa democratică a îngrijorat și alți membri ai UE. În septembrie 2022, Parlamentul European a emis o declarație în care spunea că „Ungaria nu mai poate fi considerată o democrație deplină”.
Pressman a condamnat lipsa dialogului constructiv cu Budapesta și lipsa dorinței acesteia de a rezolva problemele. Admițând că ambasadorii „nu țin, de obicei, astfel de discursuri în alte țări aliate”, el a subliniat că SUA speră că cooperarea rămâne posibilă.
”Cu alți aliați ne angajăm, colaborăm, lucrăm împreună – chiar și acolo unde avem diferențe. Aici, asta nu funcționează până când nu acționăm”, a avertizat el.
”Nu trebuie să fim de acord cu totul și nu vom fi. Nici măcar nu trebuie să fim de acord cu majoritatea lucrurilor”, a spus Pressman. ”Dar sunt, în mod clar, lucruri de făcut.”
Ungaria îl acuză pe ambasadorul american că se amestecă în politica internă
Biroul de comunicații al lui Orban a răspuns la o solicitare de comentarii prin partajarea unei postări pe rețelele sociale a șeful de comunicații al guvernului, Zoltan Kovacs. În primul rând, Kovacs a susținut că universitatea la care a vorbit ambasadorul a fost finanțată de investitorul american George Soros, făcând aluzie la o teorie a conspirației antisemită care îl pune pe miliardarul evreu drept un ”trăgător global de sfori”.
Apoi, numind discursul „doar un alt exemplu al mașinațiunilor politice ale stângii liberale”, Kovacs a spus că ambasadorul „nici măcar nu se mai preface că este neutru sau nu evită să joace în politica internă”.

