Viitură pe Transfăgărășan și turiști rătăciți pe munte: intervenții în forță ale salvatorilor
O viitură puternică produsă în zona Piscu Negru, pe Transfăgărășan, a adus aluviuni, pietre și copaci pe carosabil, blocând temporar circulația rutieră. Jandarmii din Curtea de Argeș și pompierii de la ISU au intervenit pentru degajarea drumului, iar traficul a fost reluat joi, după ora 22.
Vremea rea a creat probleme și pe munte. Doi turiști s-au rătăcit joi seară pe traseul dintre Vârful Moldoveanu și Stâna lui Burnei, după ce au fost abandonați de conducătorul grupului din care făceau parte.
„Am reușit să îi găsim după o ascensiune de două ore și jumătate. Erau la prima lor urcare pe munte”, a declarat Bogdan Radu, salvamontist la Salvamont Argeș.
Șeful Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu, a calificat drept „o dovadă de iresponsabilitate” gestul conducătorului grupului, care a plecat cu restul turiștilor, lăsându-i în urmă pe cei doi rămași în urmă din cauza ploii.
Cei doi turiști, veniți din Năvodari, au fost găsiți și coborâți în siguranță de salvamontiști și jandarmi montani în jurul orei 6 dimineața.

