Viitor incert pentru locatarii blocului din Rahova distrus de explozie. Vârstnicii sunt cei mai afectaţi: Am 9 operații, am diabet
Au trecut 5 zile de la explozia care a distrus un bloc din Capitală și a luat 3 vieți. Ancheta la față locului se desfășoară lent. La fel și audierile, în timp ce pericolul prăbușirii clădirii crește. Pentru locatari, incertitudinile și nemulțumirile sunt tot mai multe. Cei cazați în hoteluri spun că trebuie să părăsească vineri camerele, dar nu știu unde se vor duce. Oamenii se plâng că nu sunt luați în seamă de autorități și se întreabă de ce nu a fost evacuat blocul după atât de multe semnale de alarmă. Atenție, urmează imagini și informații cu impact emoțional!
Părinții mei sunt cei de la etajul 8, nu pot să fac nimic pentru ei, până și fi-mea, trebuie să merg cu ea la psiholog, că nu mai poate să stea acasă, numai pe aici stau cu ei. Au 74-75 de ani părinții, viața lor e terminată.
Întreaga familie a acestei femei e bulversată. Părinții stau acum la prieteni, dar nu le e ușor. Au refuzat să meargă la hotel, pentru că vor să fie în apropierea apartamentului lor. Femeia e nemulțumită și pentru că autoritățile nu o ascultă.
Nu te lasă să vorbești cu ei, am ceva în casă care poate exploda oricând, nu mă ascultă absolut nimeni cu nimic, am niște butelii.
O parte dintre locatarii care au apartamentele distruse sunt cazați la hoteluri și spun că mai pot sta acolo până vineri. Nu e clar ce se va întâmpla apoi.
Sunt bolnavă, am 9 operații, am diabet. Veniți aici, la fața locului, asigurați-ne o locuință, noi suntem proprietari, ne facem chiriași? Vineri trebuie să părăsim hotelul. Nu știu unde mergem. Să ne căutăm apartamente cu chirie, să ne luăm noi chiria înainte și după aceea ne dă ei banii înapoi. Și de unde să iau bani, că banii sunt în casă.
Femeia locuiește în blocul distrus de explozie de 44 de ani. Spune că echipele de la compania de distribuție a gazului nu și-au făcut treaba.
Au venit, s-au învârtit în jurul blocului, i-am chemat să intre în casă că piuia aparatul de gaze și nu au vrut. (Cine credeți că e vinovat?) Distrigazul!
Sinistrații vin la Liceul Dimitrie Bolintineanu, unde primesc ajutoare și o masă caldă. Cei mai mulți sunt nemulțumiți de modul în care a fost gestionată situația.
Ca niște cerșetori, așteptăm la poartă și dimineață nu ne lasă să intrăm. Suntem la hotel și avem doar mic dejun, dacă avem noroc venim aici să mâncăm, dacă nu, plătim noi. Ne-au lăsat să scoatem din priză și carnea din congelator, au zis că se strică și că e risc de infecție.
Între timp, la Parchetul de pe lângă Tribunalul București au continuat audierile.
Procurorii au chestionat locatari ai blocului. Și au ieșit la iveală și alte informații, care ar putea reorienta ancheta.
Joi de dimineață, până să plec, lumina se aprindea, se stingea. Eu când am plecat s-a aprins de trei ori. Se aprindea 10 minute, iar se stingea. .
Ghiţă Găinaru, locatar în scara blocului în care a avut loc explozia: Eu am simțit doar pe scară, nu în jurul blocului. Nu știu înainte de explozie, că nu eram acasă. A fost cu o zi înainte o pană de curent.
Pană de curent, fum și miros persistent de gaz – locatarii își pun tot mai des întrebarea de ce nu au evacuat autoritățile blocul înainte să se producă tragedia.
Beatrice Comăniceanu, avocată: Nu cred că e suficient să vii să pui un sigiliu și să pleci. Trebuie să te apuci de treabă, trebuie să vezi care este motivul, trebuie să evacuezi probabil, poate au și eu o vină, au venit doar, au constatat, nu au solicitat evacuarea persoanelor din blocul respectiv.
Toți locatarii blocului în care s-a produs explozia, în jur de 500 de oameni, au fost evacuați vineri. Cei mai mulți stau la rude și aproximativ o sută au fost cazați la hoteluri. Șase răniți sunt încă internați în spital, trei, în stare gravă.

