Vicepremierul Oana Gheorghiu: CFR Marfă și-a depus oficial intrarea în faliment

20 May 2026, 22:45 (actualizat 20 May 2026, 22:52)

CFR Marfă a depus oficial, miercuri, intrarea în faliment, a anunțat Oana Gheorghiu. Vicepremierul a subliniat că statul nu a venit cu soluții, iar compania a pierdut cotă de piață, personalul a rămas supradimensionat, activele au îmbătrânit și datoriile au crescut.

Cronica unui eșec anunțat: CFR Marfă a depus azi oficial intrarea în faliment. Cum am ajuns aici? CFR Marfă nu a căzut brusc. A intrat lent într-o contradicție structurală pe care statul român, în calitate de proprietar al companiei, a refuzat ani de zile să o rezolve. CFR Marfă fusese construită pentru România industrială: mine, siderurgie, transporturi masive de materii prime, economie centralizată. Era un transportator de stat într-o economie de stat, cu fluxuri previzibile și clienți captivi. Doar că România s-a schimbat, logistica s-a schimbat, lumea s-a schimbat. Transportul feroviar de marfă a devenit competitiv, flexibil, orientat către cost, orientat către client‘, a scris Oana Gheorghiu pe pagina sa de Facebook.

Compania a pierdut cotă de piață, personalul a rămas supradimensionat, activele au îmbătrânit și datoriile au crescut, a precizat Oana Gheorghiu, iar “statul a ales să acopere problema prin amânări: neîncasări, reeșalonări, anulări de datorii către alte companii de stat“.

Vicepremierul mai scrie că “nu a existat nici restructurare reală, nici decizia politică de a închide compania“.

Oana Gheorghiu: „Această restructurare a fost complet necesară. Dacă noul Carpatica Feroviar va acționa ca un operator feroviar comercial cu disciplină financiară reală și cu un mandat de stat clar pentru serviciile strategice (apărare, transporturi de criză), atunci restructurarea își va fi atins pe deplin scopul”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite