Viața după dezastrul lăsat de inundații. Coșmar cu repetiție la Băcel: ”Să mai trăiesc zece ani și nu reușesc să fac cum am avut”
Apele s-au retras din casele și curțile localnicilor din Bacel, județul Covasna. În urmă au rămas camerele goale și pereții uzi. Oamenii sunt mulțumiți că măcar nu a mai fost noroi ca acum 7 ani. În 2018 nu a fost încăpere fără 20 de centimetri de nămol pe podele. Acum le sunt alături voluntari de peste tot din țară, și pompierii care muncesc cot la cot cu ei.
Tanti Viorica avea 77 de ani în 2018: Atunci apele i-au intrat în camere și în bucătăria de vară și i-au distrus toate bunurile. Iar în urmă a rămas un strat gros de nămol de care nu știa când și cum va scăpa.
Tanti Viorica, în luna iulie 2018: E iadul, d-le! Iadul pe pământ! Uitați-vă ce-i acolo! Ce-i aici în căsuțele astea! Eu sînt bătrînă. Am 77 de ani. Pînă când mi le mai fac la loc? Se întîmplă că mor, rămâne o mizerie în urma mea. Pnă cînd reușim? Niciodată. Să mai trăiesc zece ani și nu reușesc să fac cum am avut.”
Au trecut 7 ani și viață femeii revenise la normal. Dar coșmarul s-a repetat săptămână trecută. Apele i-au distrus din nou totul din casă. Pompierii au ajutat-o să-și scoată lucrurile afară la uscat și de aproape o săptămână, tanti Viorica doarme la o prietenă în sat. Iar ziua muncește în gospodărie. Deși camerele sunt goale, cu pereții uzi, spune că nu ar mai vrea să plece de acasă.
Tanti Viorica, azi – Îmi bag canapeaua asta îndărăt și eu una nu mă mai duc nicaierea de acasă. Că numai obosești degeaba pe drum și deranjezi pe altul. Seara mergi, dimineață vii. Ești tot pe fugă să mai faci ceva pe aici, să mai speli din zdrențele astea. Ce pot să folosesc, uite am acolo de spălat și le pui pe sfoară. Nu arunc tot. Că de unde? Cine îmi da atâtea… uite, vasele le-am spălat o dată și le mai spăl o dată.”
Alte 27 de case din Bacel sunt aceeași situație. Locatarii dorm noaptea pe la rude sau prieteni, iar dimineața vin să curețe dezastrul lăsat de viitură.
De cum s-au retras apele. Pompierii au intervenit cu motopompe și cu mână de lucru pentru a-i ajuta pe oameni în gospodării. Au venit și mulți voluntari, unii chiar din alte județe. Serviciul de Ajutor Maltez și-a instalat un cort în sat și prepară mâncare caldă pentru sinistrați. Au început să ajungă și ajutoarele.
Silviu Taraș, primarul comunei Chichiș: Au venit ajutoarele de prima urgență. Acestea sunt foarte importante, pentru că sunt alimente neperisabile, sunt soluții de curățare, de dezinfecție, ceea ce este un ajutor real înseamnă vouchere de construcții. De materiale de construcții, de exemplu.
Esențiale sunt produsele de igienă și curățenie, dar și mături, găleți sau perii. Oamenii afectați vor avea nevoie și de mobilă nouă, însă nu orice model. Multe dintre obiectele donate în 2018 nu au putut fi folosite pentru că nu au încăput în camerele mici.

