Veştea a plecat din şedinţa PNL: Nu am o rezoluţie finală, trebuie să ajung într-un platou de televiziune

15 June 2026, 21:01 (actualizat 15 June 2026, 21:12)

 Premierul desemnat Adrian Veştea a plecat, luni, din şedinţa Biroul Politic Naţional al PNL şi a spus că încă nu are o rezoluţie din partea conducerii liberalilor, dar trebuie să ajungă într-un platou de televiziune, precizând că nu îşi depune mandatul în cazul în care va fi respins de liberali.

 “Nu există o rezoluţie dată, aşteptăm cu interes ceea ce se va întâmpla, trebuie să ajung într-un platou de televiziune. Încă nu am o rezoluţie finală. Nu îmi voi depune mandatul, voi candida pentru poziţia de premier al României şi voi face un Guvern. Consider că este un act de responsabilitate pe care orice cetăţean responsabil din ţara asta trebuie să şi-l asume. Eu mi-l asum“, le-a declarat Veştea jurnaliștilor.

 Veştea a plecat însoţit de senatorul PNL Sorin Cîmpeanu.

 Întrebat dacă a negociat Guvernul cu liderul PSD, Sorin Grindeanu, Veştea a răspuns: “Nu am negociat cu absolut nimeni, am venit în partid să stau de vorbă cu colegii”.

“Nu trădez, ci sunt responsabil”, a adăugat premierul.

Biroul Politic Naţional al PNL s-a reunit luni pentru a lua o decizie în privinţa situaţiei create în urma nominalizării prim-vicepreşedintelui Adrian Veştea pentru funcţia de premier. Liberalii au decis să reconfirme hotărârea anterioară de a nu face parte dintr-un guvern alături de PSD, cu 39 voturi ‘pentru’, 10 ‘împotrivă’ şi 5 abţineri. Şedinţa este în desfăşurare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite