Uniţi pentru România, discuţii cu premierul desemnat. Ponta: Nu suntem anti-Veştea. O decizie, după prezentarea programului de guvernare
Fostul premier Victor Ponta, membru al grupului parlamentar Uniţi pentru România, a afirmat, marţi, că o decizie în privinţa susţinerii premierului desemnat Adrian Veştea va fi luată după ce vor fi prezentate programul de guvernare şi lista Cabinetului.
“Cred că a fost o discuţie absolut normală, pentru că grupul Uniţi pentru România este format, cu excepţia mea aşa mai bătrân şi mai experimentat, din oameni la primul mandat şi era normal să vorbească ei cu premierul desemnat. Au pus întrebări foarte serioase legate de Justiţie, de Interne, de Legea pensiilor. Discuţia a fost foarte bună, dar, pe altă parte, noi suntem 15 voturi. Vom lua decizia mâine sau după ce se prezintă Cabinetul, dacă se mai prezintă Cabinetul, dacă votăm sau nu. Dar nu suntem în niciun caz anti-Veştea“, a declarat Victor Ponta.
Întrebat despre prezenţa social-democratului Marian Neacşu la discuţiile lui Veştea cu grupul Uniţi pentru România, el a răspuns: “Eu sunt în relaţii foarte bune, în special cu eşalonul doi şi trei din PSD, cu eşalonul 1 sunt prieten, dar mă mai dau afară ei când le zic eu ce greşesc. Foarte bine că a venit şi domnul Neacşu. Poate să vină oricine. Eu pe domnul Veştea îl cunosc de pe vremea când era primar la Râşnov. (…) Mi se pare un om serios, priceput la administraţia locală. (…) (Neacşu) a venit cu premierul. Nu l-am invitat. Faptul că a venit nu ne-a deranjat, nu ne-a bucurat, nu a fost nicio problemă“.
Ponta a subliniat că nu s-a discutat despre funcţii: “Nu am discutat absolut nimic de nicio funcţie. Grupul acesta, Uniţi pentru România, (…) nu ne suim într-o maşină şi ne bulucim la Vila Lac 1 să cerem vreo funcţie. Chiar sunt oameni serioşi. A venit premierul aici, am discutat lucruri serioase. Dacă trece Guvernul, foarte bine, dacă nu trece, o să discutăm“.
Pe de altă parte, fostul premier i-a criticat dur pe miniştrii USR. “Îi văd ca pe o catastrofă mondială pe miniştrii USR, care au făcut şi fac rău României şi azi. Faptul că nu se regăsesc (în Guvernul Veştea) pentru mine a fost o bilă importantă albă. Dar, nu ne-a zis cine vor fi miniştrii. Eu l-am întrebat pe premierul desemnat de ministrul de Finanţe. (…) Mi-a zis că şi l-ar dori pe domnul Nazare. Cred că e un om foarte priceput“, a susţinut Victor Ponta.
Potrivit acestuia, dacă le spui “adevărul” celor de la PSD şi PNL “te dau afară”, aşa cum crede că se va întâmpla şi cu Adrian Veştea, care a afirmat că “PNL trebuie să păstreze funcţia de premier”.
Despre o eventuală revenire în PSD, Ponta a spus: “Eu am fost trimis la divizia mai mică. Suntem un grup mic. Nu a fost niciun fel de strategie. Aţi văzut foarte bine că oamenii stau pe picioarele lor“.
Întrebat dacă este constituţional modul în care preşedintele Nicuşor Dan l-a nominalizat pe Adrian Veştea, Victor Ponta a opinat: “Preşedintele a fost votat. (…) E constituţional să aleagă pe cine doreşte, din moment ce partidele n-au propus. PSD, PNL nu au propus. Şi atunci ce să facă? Trebuie să numească pe cineva preşedintele. Da, a făcut foarte bine că a numit pe cineva. E deja la a doua propunere, nu? (…) De când am fost eu premier, acum 11 ani, domnul Veştea cred că este al 12-lea premier. Suntem o ţară de nebuni, trebuia să dăm faliment demult cu 11-12 premieri în 10 ani. E o nebunie“. Preluare Agerpres

