Ungurii sunt mai săraci ca românii. Presa de la Budapesta spune că suntem ”la ani lumină” în fața lor

20 December 2023, 12:15 (actualizat 20 December 2023, 16:00)

Vă mai aduceţi aminte când românii din vestul ţării mergeau peste graniţă în Ungaria pentru a se bucura de produse mai bune şi mai ieftine. Se pare că această vreme a apus. Şi asta pentru că la Budapesta se trăieşte mai greu decât în România.

Țara care a plafonat cam tot ce se putea plafona și era văzută de mulți români ca un exemplu de urmat, trăiește vremuri negre. Din punct de vedere economic, situația este rea. Presa din Ungaria, citată de Newsweek, titrează că maghiarii sunt mai săraci ca românii care sunt la ani lumină în față.

Explicația sta în cifre. Anul trecut, populația ungară a cheltuit 71% din media UE pentru bunuri și servicii, adică pentru consum. Doar bulgarii au stat mai rău, iar presa de la Budapesta spune că anul acesta Ungaria ar putea fi chiar depășită de Sofia.

Eurostat a calculat că, în 2022, Luxemburgul va avea cel mai mare consum pe cap de locuitor, cetățenii cheltuind 138% din media UE, urmat de Austria și Germania. În partea de jos a tabelului se află Bulgaria, cu 69% din media UE, a doua cea mai săracă țară este Ungaria, cu 71% din consumul UE, iar a treia cea mai săracă țară din partea de jos sunt Croația și Letonia, cu 76-76%.

Datele de anul trecut arătau că, în România, consumul a fost de 86% din media UE. Și mai sunt câteva cifre importante. Economia ungară este așteptată să aibă un avans anul acesta de doar 0.7% cu o inflația încă destul de mare.

În schimb, scriu jurnaliștii de la Budapesta economia României a recuperat puternic în ultimii ani. De asemenea, România a înregistrat o inflație semnificativ mai mică în acest an, dar și o creștere economică mai rapidă decât cea a Ungariei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă