Ungaria, Elveţia şi Senegal, adversarele României în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal
Naţionala feminină de handbal a României va întâlni Ungaria, Elveţia şi Senegalul în prima grupă principală a Campionatului Mondial din Olanda şi Germania.
România a pierdut cu 31-39 în faţa Danemarcei, luni seara, la Rotterdam, încheind Grupa A pe locul al doilea. Ungaria, Elveţia şi Senegalul s-au clasat în această ordine în Grupa B şi împreună cu primele trei clasat în Grupa B vor evolua în Grupa principală 1, pornind cu punctele obţinute în meciurile directe.
În ultimul meci din Grupa B, Ungaria a dispus de Elveţia cu 32-25, Katrin Gitta Klujber fiind cea mai bună marcatoare a învingătoarelor, cu 6 goluri. De la elveţience, Tabea Schmid a fost cea mai bună, cu 12 goluri înscrise, iar Daphne Gautschi (SCM Râmnicu Vâlcea) a reuşit 5 goluri.
Tot luni, Senegalul a dispus de Iran cu 30-21.
Conform site-ului competiţiei, România va juca marţi cu Ungaria (Rotterdam, ora 19:00), vineri cu Senegalul (Rotterdam, 16:30), iar duminică împotriva Elveţiei (Rotterdam, 19:00).
Rezultatele meciurilor desfăşurate luni la Campionatul Mondial 2025:
Grupa A
Danemarca – România 39-31
Japonia – Croaţia 25-19
Clasament final:
1. Danemarca 6 puncte
2. România 4
3. Japonia 2
4. Croaţia 0
Grupa B
Ungaria – Elveţia 32-25
Senegal – Iran 30-21
Clasament final:
1. Ungaria 6 puncte
2. Elveţia 4
3. Senegal 2
4. Iran 0
Grupa G
Suedia – Brazilia 27-31
Cehia – Cuba 44-21
Clasament final:
1. Brazilia 6 puncte
2. Suedia 4
3. Cehia 2
4. Cuba 0
Grupa H
Norvegia – Angola 31-19
Coreea de Sud – Kazahstan 35-17
Clasament final:
1. Norvegia 6 puncte
2. Angola 4
3. Coreea de Sud 2
4. Kazahstan 0
Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale ale competiţiei, păstrând punctele acumulate în meciurile directe.

