Un număr mic de palestinieni bolnavi și răniți, lăsați să traverseze prin punctul de trecere Rafah în prima zi după redeschidere

Civili palestinieni, Gaza / Profimedia Images
3 February 2026, 10:50

Un număr mic de palestinieni bolnavi și răniți au început să treacă în Egipt pentru a primi îngrijiri medicale, după ce Israelul a permis redeschiderea limitată a punctului de frontieră Rafah din teritoriul palestinian, pe fondul eforturilor diplomatice fragile de stabilizare a conflictului, notează The Guardian.

Aproximativ 150 de persoane urmau să părăsească teritoriul luni, iar 50 să intre, potrivit oficialilor egipteni, la peste 20 de luni după ce forțele israeliene au închis punctul de trecere. Totuși, până la lăsarea nopții, Reuters a relatat că Israelul a permis reîntoarcerea a 12 palestinieni în teritoriu, potrivit surselor palestiniene și egiptene. Alți 38 nu au trecut de controalele de securitate și au rămas peste noapte pe partea egipteană a punctului de trecere.

În ceea ce privește ieșirile, Israelul a permis trecerea a cinci pacienți, fiecare însoțit de câte două rude, pe partea egipteană, au declarat sursele. Astfel, numărul total al persoanelor care au intrat și au ieșit a ajuns la 27. Oficialii palestinieni au pus întârzierile pe seama verificărilor de securitate israeliene. Armata israeliană nu a oferit imediat un comentariu.

Ambulanțele au așteptat ore întregi la frontieră înainte de a transporta pacienții după apus, potrivit imaginilor difuzate de televiziunea de stat egipteană. Punctul de trecere fusese închis din mai 2024, când trupele israeliene l-au preluat, fiind redeschis doar pentru scurt timp, în timpul unui armistițiu la începutul anului 2025, pentru evacuarea pacienților.

Potrivit oficialilor din domeniul sănătății din Gaza, aproximativ 20.000 de copii și adulți palestinieni care au nevoie de îngrijiri medicale speră să părăsească teritoriul devastat prin acest punct de trecere. Alte mii de palestinieni aflați în afara teritoriului speră să intre și să se întoarcă acasă.

Când Israelul a preluat controlul asupra punctului de trecere Rafah, singurul punct de trecere din Gaza care nu este împărțit cu Israelul, a descris această măsură ca fiind necesară pentru a preveni contrabanda cu arme de către Hamas. Această măsură a izolat teritoriul, întrerupând o linie vitală pentru palestinienii care doreau să aibă acces la îngrijiri medicale, să călătorească și să facă comerț.

Israelul a precizat clar că toate deplasările prin punctul de trecere, după redeschiderea parțială, vor fi supuse unor controale de securitate comune israeliano-egiptene și că, deocamdată, doar un număr mic dintre zecile de mii de palestinieni bolnavi și răniți din Gaza vor avea voie să plece zilnic.

Mii de civili s-au înregistrat la Organizația Mondială a Sănătății pentru evacuare medicală. Potrivit Médecins Sans Frontières, peste unul din cinci dintre aceștia sunt copii. Printre bolnavi se numără peste 11.000 de pacienți oncologici.

Loviturile aeriene israeliene asupra spitalelor au redus sistemul medical palestinian la ruine. În martie 2025, Israelul a distrus singurul spital specializat în tratamentul cancerului din Gaza, singurul furnizor de îngrijiri oncologice din teritoriu. De atunci, medicii au fost nevoiți să lucreze în clinici improvizate, aproape fără resurse, inclusiv fără instrumentele necesare pentru diagnostic.

Oficialii din domeniul sănătății din Gaza au declarat că aproximativ 4.000 de persoane cu trimiteri oficiale pentru tratament în țări terțe nu au reușit să treacă granița.

Pentru unii, redeschiderea a venit prea târziu. Dalia Abu Kashef, în vârstă de 28 de ani, a murit săptămâna trecută în timp ce aștepta permisiunea de a trece granița pentru un transplant de ficat. „Am găsit un voluntar, fratele ei, care era pregătit să doneze o parte din ficatul său”, a declarat soțul ei, Muatasem El-Rass, pentru Reuters. „Așteptam deschiderea punctului de trecere ca să putem călători și să facem operația, sperând la un final fericit. Dar starea ei s-a deteriorat grav și a murit.”

OMS afirmă că 900 de persoane, inclusiv copii și pacienți oncologici, au murit în timp ce așteptau evacuarea.

Redeschiderea limitată a punctului de trecere Rafah oferă, de asemenea, o oportunitate rară pentru familiile destrămate de peste doi ani de război să se reunească. Multe familii care au fugit la Cairo la începutul războiului nu se așteptau să rămână atât de mult timp. În primele luni ale conflictului, înainte ca Israelul să închidă punctul de trecere, aproximativ 100.000 de palestinieni au ieșit în Egipt prin Rafah.

Iubesc Gaza și nu văd niciun alt loc care să se simtă ca acasă”, a spus Mohammad Talal, 28 de ani, comerciant de valută, a cărui casă din Jabalia, în nordul Gazei, a fost distrusă. „Să mă întorc să trăiesc într-un cort? Nu-mi pasă”, a spus el. „Abia aștept să-mi iau tatăl în brațe și să-i sărut fruntea.”

Israelul a menținut punctul de trecere Rafah închis ca monedă de negociere, condiționând redeschiderea de returnarea tuturor ostaticilor luați în timpul atacului condus de Hamas la 7 octombrie 2023, fie vii, fie morți. Această poziție s-a schimbat abia săptămâna trecută, când armata israeliană a anunțat că a recuperat rămășițele ultimului captiv, Ran Gvili, un sergent de poliție ucis în atacul inițial care a declanșat războiul.

Redeschiderea este văzută ca un pas-cheie, pe măsură ce armistițiul mediat de SUA intră în a doua sa fază. Prima fază prevedea schimbul tuturor ostaticilor deținuți în Gaza cu sute de palestinieni deținuți de Israel, creșterea ajutorului umanitar extrem de necesar și o retragere parțială a trupelor israeliene.

A doua fază a acordului de încetare a focului este mai complicată. Ea prevede instalarea unui nou comitet palestinian pentru administrarea Gazei, desfășurarea unei forțe internaționale de securitate, dezarmarea Hamas și demararea procesului de reconstrucție.

Kaja Kallas a declarat că deschiderea punctului de trecere Rafah „marchează un pas concret și pozitiv în planul de pace” pentru teritoriul devastat de război. „Misiunea civilă a UE este pe teren pentru a monitoriza operațiunile de la punctul de trecere și pentru a sprijini polițiștii de frontieră palestinieni”, a scris ea online.

Comitetul Național pentru Administrarea Gazei, un organism format din tehnocrați palestinieni însărcinați cu sprijinirea guvernării teritoriului, a salutat redeschiderea punctului de trecere ca un prim pas simbolic, mai degrabă decât o soluție. Într-un comunicat publicat luni pe rețelele sociale, comitetul a descris măsura drept „începutul unui proces lung de reconectare a ceea ce a fost destrămat și de deschidere a unei adevărate ferestre de speranță pentru poporul nostru din Fâșia Gaza”.

Redeschiderea Rafah marchează un punct de cotitură timid după armistițiul fragil convenit în octombrie anul trecut, un acord care s-a dovedit mai degrabă nominal decât real. La patru luni distanță, acesta nu a reușit să oprească bombardamentele asupra Gazei, oferind pauze, nu pace.

Viața în Gaza rămâne extrem de precară. Deși loviturile aeriene și focurile de armă s-au redus, ele nu au încetat. În același timp, furtunile au agravat criza, provocând morți și inundații în taberele de strămutați deja supraaglomerate.

Fragilitatea armistițiului a fost din nou evidentă sâmbătă, când loviturile aeriene israeliene au ucis cel puțin 32 de persoane, inclusiv mai mulți copii, potrivit oficialilor sanitari locali. Armata israeliană a declarat că atacurile au vizat militanți și infrastructură militară.

Forțele israeliene au ucis cel puțin 509 palestinieni și au rănit alți 1.405 de la intrarea în vigoare a armistițiului din Gaza, la începutul lunii octombrie, inclusiv sute de copii.

În ciuda redeschiderii Rafah, Israelul refuză în continuare să permită intrarea jurnaliștilor străini, interziși în Gaza de la începutul războiului. Relatările din interiorul Gazei pentru presa internațională, inclusiv pentru The Guardian, sunt realizate exclusiv de jurnaliști locali, dintre care sute au fost uciși.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite