Un nou jaf în Franţa. Mai multe monede din aur și argint au fost furate dintr-un muzeu din estul ţării
Luni, la doar o zi de la jaful spectaculos de la Luvru, angajaţii muzeului Denis Diderot din Langres au descoperit că o parte din valoroasa comoară numismatică a dispărut fără urmă.
În cursul zilei de luni, angajaţii muzeului au descoperit că uşa glisantă de la intrare fusese forţată, iar vitrina care adăpostea monedele de aur şi argint era spartă.
Philippe Veltin, comandantul Jandarmeriei din Langres: Este un furt cu spargere, de tipul celor pe care, din păcate, le întâlnim des. A fost forțat cilindrul unei uși, iar alte uși, mai fragile, au fost de asemenea deteriorate. Nu putem spune că a fost o acțiune de amatori. A fost nevoie de o anumită forță, un anumit tip de efort.
Anne Cardinal, primarul orașului Langres: Este o certitudine că toate muzeele regionale, ba chiar și cele naționale, precum Luvrul, se confruntă acum cu furturi. Este, din păcate, o schimbare a mentalităților civice, o modificare a comportamentului infractorilor, care va deveni o problemă socială majoră în anii ce urmează.
Colecţia numismatică fusese descoperită în 2011, în timpul lucrărilor de renovare a clădirii care găzduiește muzeul. Un muncitor a fost cel care a găsit aproape 2.000 de monede, în spatele unor lambriuri vechi. 300 dintre acestea erau din aur, restul din argint. O parte din aceste piese, evaluate la momentul respectiv la 90.000 de euro, au fost expuse la muzeu.
Marie-Anne, fostă angajată a muzeului: Cei care au gândit și pregătit acest furt au intrat mai întâi în muzeu ca turişti.
Anchetatorii sunt de părere că jaful a fost bine pregătit şi nu întâmplător a avut loc în noaptea de duminică spre luni, în timp ce toată țara era în stare de șoc după jaful de la Luvru. Până la finalizarea cercetărilor, muzeul rămâne închis pentru public.

