Un medic german este acuzat de uciderea a 15 pacienți aflați în îngrijire paliativă

Foto: Profimedia Images
16 April 2025, 17:08 (actualizat 16 April 2025, 20:59)

Procurorii din Berlin au pus sub acuzare miercuri un medic suspectat că a administrat doze letale din diverse medicamente unui număr de 15 pacienți aflați în îngrijire paliativă, transmite CNN.

Procurorii solicită, de asemenea, interzicerea pe viață a practicării profesiei pentru suspectul în vârstă de 40 de ani, aflat în detenție din august 2024, care a activat în mai multe landuri din Germania.

Suspectul, a cărui identitate nu a fost făcută publică în conformitate cu legile germane privind protecția datelor, nu a recunoscut acuzațiile, au precizat procurorii.

Inițial, el a fost suspectat de implicare în patru decese survenite anul trecut, pe care ar fi încercat să le ascundă incendiind apartamentele victimelor. Totuși, investigațiile aflate în desfășurare au scos la iveală și alte decese suspecte, datând încă din 2021, iar numărul acestora ar putea crește.

O echipă de investigație special formată pentru acest caz analizează fișele pacienților și sunt planificate și alte exhumări.

Medicul este acuzat că a administrat un anestezic urmat de un relaxant muscular pacienților aflați în îngrijire paliativă, care nu erau în fază activă de deces și fără ca aceștia să-și fi dat acordul sau să fi fost informați, au precizat procurorii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite