Un elev din Franța a fost arestat după ce a înjunghiat o profesoară

3 February 2026, 17:48 (actualizat 3 February 2026, 20:16)

O profesoară în vârstă de 60 de ani a fost grav rănită marţi, fiind înjunghiată de un elev într-o sală de clasă a unui colegiu din Sanary-sur-Mer, în sud-estul Franţei, informează AFP şi Reuters, citând autorităţile locale. Starea profesoarei este critică.

Atacul a avut loc în jurul orei locale 14.00. Un elev din ultimul an de colegiu (în jur de 14-15 ani, notează AFP) a înjunghiat-o pe profesoară de trei sau patru ori.

Elevul a fost reţinut şi arestat pentru tentativă de omor.

“Nicio conotaţie religioasă sau politică în acest stadiu”, a precizat procurorul.

Acesta a adăugat că elevul avusese recent tensiuni cu profesoara şi că era supărat pe ea în legătură cu rapoarte făcute împotriva lui. Potrivit procurorului, băiatul avea şi probleme familiale, “dar, deocamdată, nu se ştie să fi comis nici cel mai mic act de violenţă”.

Ministrul francez al educaţiei, Edouard Geffray, a mers la faţa locului, la colegiul La Guicharde.

“Gândurile mele se îndreaptă imediat către victimă, către familia sa şi către întreaga comunitate educaţională, a cărei vie emoţie o împărtăşesc”, a transmis ministrul.

Prefectul din Var, Simon Babre, a anunţat şi el că va merge la colegiul în cauză.

“Preşedintele Republicii este ţinut la curent cu starea de sănătate a profesoarei şi evoluţia situaţiei”, a indicat anturajul său pentru AFP.

Potrivit rectoratului din Nisa, autoritatea regională pentru educaţie, victima, profesoară de arte plastice, a fost transportată la un spital. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite