Un elev de 12 ani din Maramureș a făcut infarct la terminarea orelor, în timp ce își aștepta mama. Medicii au declarat decesul

12 September 2025, 20:01 (actualizat 13 September 2025, 08:00)

Incident dramatic la o școală din județul Maramureș. Un elev de 12 ani s-a prăbușit la finalul orelor de curs, în fața școlii din localitatea Băița de Sub Codru. Medicii chemați să intervină nu au mai reușit să îl salveze.

Din primele informații, băiatul a intrat în stop cardio-respirator la finalul orelor de curs, în timp ce își aștepta mama, angajată a unității de învățământ, pentru a merge împreună acasă.

În ajutor a sosit un echipaj SMURD și a fost solicitat chiar și un elicopter de la baza aeriana Jibou. Însă manevrele de resuscitare nu au dat rezultate și medicii au declarat decesul.

Conform martorilor, colegi ai băiatului, acesta s-ar fi plâns toată ziua că se simte rău. A avut în orar și ora de sport în timpul căreia ar fi jucat fotbal, dar și atunci ar fi spus că nu se simte bine.

Polițiștii au deschis o anchetă și un dosar de cercetare penală. Cea care va lamuri cauza exacta a decesului va fi necropsia băiatului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite