Un elev a fost bătut de un coleg mai mare în toaleta unui liceu din Suceava, în timp ce colegii filmau și se amuzau
Scene revoltătoare au avut loc într-un liceu din județul Suceava. Imagini și detalii cu puternic impact emoțional! Un elev de 14 ani a fost bătut de un coleg mai mare, în toaleta școlii, în timpul unei pauze. Incidentul a fost filmat de alți elevi, care nu doar că nu au intervenit, dar s-au și amuzat. Directorul unității de învățământ a alertat imediat autoritățile, iar Poliția a deschis un dosar penal pentru lovire și alte violenţe. Atenţie, la numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor!
Scenele s-au petrecut marți, în jurul orei 11:00, în timpul unei pauze, la Liceul Tehnologic din Vicovu de Sus, din Suceava.
Un elev de clasa a VIII-a a fost atacat în toaleta băieților de un coleg dintr-a X-a. Din primele informații, conflictul ar fi pornit pornit de la o fată.
În loc să oprească agresiunea, mai mulți elevi au filmat momentul. Și au postat imaginile pe rețelele sociale.
Conducerea școlii a sunat la 112. Elevii implicați nu sunt la primul incident și în trecut au avut nota scăzută la purtare.
Ionel Cristinel Puha, director adjunct, Liceul Tehnologic “Ion Nistor”: Un incident de violență extremă. Am demarat o anchetă, cercetăm cazul, s-a convocat Comisia pentru prevenirea și combaterea violenței și Consiliul profesoral.
Ionuț Epureanu, purtător de cuvânt IPJ Suceava: Polițiștii s-au deplasat la locuința victimei, băiatului de 14 ani, pentru a discuta cu părinții și pentru a le spune de examinarea medico-legală în cadrul dosarului penal deschis pentru lovire și alte violențe. Exista risc iminent pentru victimă, astfel că s-a emis un ordin provizoriu de protecție timp de 5 zile și se verifică și infracțiunea de tulburare a ordinii și liniștii publice.
Inspectoratul Școlar Județean a trimis o comisie la unitatea de învățământ pentru a analiza cazul. Și recunoaște că bullying-ul e un fenomen care a scăpat de sub control.
Ciprian Anton, inspector şcolar general, ISJ Suceava: Aici cred că este problema mai mare, da, într-adevăr, vedem imagini în care ceilalți parcă se bucură de ceea ce văd și este regretabil, va trebui, prin consilierii școlari, va trebui, prin persoanele abilitate, va trebui, prin organele abilitate, să încercăm să venim în sprijinul acestor elevi, să-i facem să înțeleagă că lucrurile acestea nu trebuie să se petreacă nici în școală, nici în afara școlii.
Psihologii atrag atenția că filmarea agresiunilor este un fenomen tot mai des întâlnit.
Irina Anda Bodnariu, psiholog: Profesorii și părinții au nevoie de instruire, pentru a cunoaște semnele de risc, apoi pentru a crea o cultură de siguranță, elevii au nevoie de acest antrenament emoțional, de la empatie, la controlul impulsurilor și la curajul de a spune “stop” când asistă la o nedreptate. Nu reușesc să vădă responsabilitatea și gravitatea faptelor pe care le fac. Agresorul, copilul devenit agresor, a învățat undeva acest comportament. A văzut că este validat atunci când umilește pe cineva sau când lovește. Și ceilalți au văzut că aceste clipuri, să spunem, devin virale și de asta filmează. Aceste comportamente vor escalada cu timpul și pentru persoana agresată, desigur, există urme pe termen lung dar există și pentru agresor, dacă nu sunt corectate la timp.
Autoritățile și conducerea liceului pregătesc măsuri suplimentare pentru prevenirea violenței și a bullying-ului.
Atenție, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor.

