Un copil de 5 ani dintr-un sat din Bistrița a murit după ce a căzut în fosa septică a căminului cultural din localitate
Tragedie duminică după amiaza, într-o comună din Bistrița. Un copil de 5 ani a murit după ce a căzut în fosa septică a căminului cultural din localitatea Fântânele, comuna Matei. Atenție, sunt imagini și informații cu puternic impact emoțional!
Din primele informații, copilul ar fi urcat într-un copac să culeagă nuci, dar a căzut pe capacul care acoperea fosa. Acesta a cedat, iar copilul nu mai putut să iasă.
Minorul a fost găsit inconștient și sătenii au sunat la 112 pentru a cere ajutor. Către locul incidentul a plecat o ambulanță, dar și un elicopter SMURD.
La sosirea echipajelor de intervenție, minorul fusese deja extras din fosă, dar era în stop cardio-respirator. Medicii au început manevrele de resuscitare, însă copilul nu a răspuns la acestea, așa că a fost declarat decesul.
Polițiștii au deschis în acest caz un dosar penal și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările producerii incidentului.

