Copilul de 2 ani găsit mort la Galați avea probleme grave de sănătate și nu putea mânca

11 June 2026, 13:00 (actualizat 11 June 2026, 20:50)

La Galaţi este în plină desfăşurare ancheta în cazul copilului de 2 ani găsit mort în casă. Necropsia a confirmat că băiatul era bolnav, cu grave probleme de nutriție. Sunt însă și vești bune. Frații săi, internați la spitalul de pediatrie, încep să-și revină. Iar mama urmează să fie evaluată de psihiatri, care vor stabili dacă are discernământ și poate răspunde în fața legii.

Între timp, medicii legiști au finalizat autopsia copilului. Potrivit primelor informații, băiețelul avea probleme grave de sănătate, iar organele interne erau mărite și puneau presiune asupra tubului digestiv. Din acest motiv, micuțul nu s-ar fi putut hrăni normal, ceea ce ar fi dus la malnutriție severă. Aceasta este indicată, deocamdată, drept principala cauză a decesului.

Frații copilului sunt în stare bună, spun medicii. Cei doi sunt hrăniți și tratați corespunzător, iar problemele de sănătate constatate în cazul lor ar putea fi rezolvate ulterior. În acest moment, copiii sunt în spital, alături de bunica lor.

Mama celor trei copii a ajuns inițial la Spitalul de Urgență din Galați, unde a fost tratată pentru răni superficiale la mâini. Femeia era cooperantă, însă se afla în stare de șoc, iar medicii au decis transferul ei la Spitalul de Psihiatrie, unde va primi tratament de specialitate.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili exact ce s-a întâmplat. Dacă ancheta va arăta că femeia avea discernământ, aceasta ar putea fi acuzată de ucidere din culpă prin neglijență.

Cel mai probabil, după externare, cei doi copii vor fi preluați de Direcția pentru Protecția Copilului și vor ajunge în grija unui asistent maternal.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite