Un autocamion încărcat cu autoturisme a luat foc pe DN1
Un autocamion care transporta autoturisme a luat foc pe DN 1, în zona Metro, a anunţat, joi, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova.
Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului cu trei autospeciale de stingere, una de descarcerare și un echipaj SMURD.
Flăcările au izbucnit la nivelul cabinei și s-a extins la 3 dintre cele 6 autoturisme pe care vehiculul le transporta. Misiunea s-a încheiat în urma cu scurt timp.
“Incendiul ar fi pornit de la sistemul de încălzire al autocamionului. Şoferul se afla în timpul programului de odihnă şi a fost anunţat prin staţie de către ceilalţi participanţi la trafic cu privire la faptul că a izbucnit un incendiu la nivelul cabinei. Au fost afectate de flăcări cabina şi patru autoturisme”, a precizat ISU Prahova.
Şoferul a primit îngrijiri de la un echipaj SMURD. El nu a fost rănit, dar a făcut atac de panică.
Incendiul a fost lichidat de pompieri.

