Un an de proteste continue împotriva Guvernului de la Tbilisi, marcat în stradă

Protest în Georgia (Foto: Profimedia Images)
29 November 2025, 13:02

Mii de oameni s-au adunat aseară, în capitala Georgiei, Tbilisi, pentru a marca un an de proteste continue împotriva Guvernului.

Protestele zilnice au început anul trecut, în noiembrie, după ce prim-ministrul georgian a anunțat că opreşte discuțiile privind aderarea țării la Uniunea Europeană.

De atunci, mii de protestatari s-au adunat în fața clădirii parlamentului din Tbilisi şi au organizat demonstrații în alte orașe.

Partidul de guvernământ, Visul Georgian, a încercat să limiteze mișcarea prin înăsprirea regulilor privind adunările publice, precum și prin adoptarea unor legi de inspirație rusească care vizează grupurile pentru drepturile omului, organizațiile neguvernamentale și mass-media independentă.

Sute de persoane au fost reținute în baza noii legi, iar mai mulți lideri ai opoziției sunt închiși, în exil sau se confruntă cu acuzații penale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite