Un adolescent a fost arestat în oraşul britanic Sheffield pentru tentativă de crimă într-o şcoală
Un adolescent în vârstă de 17 ani a fost arestat, miercuri, pentru tentativă de crimă după ce a rănit trei persoane într-o şcoală gimnazială din Sheffield, oraş în nordul Angliei, transmit AFP şi DPA.
Poliţia a explicat că s-a deplasat miercuri dimineaţă la The Birley Academy după ce fusese apelată pentru un ”incident în şcoală cu un obiect ascuţit”.
Doi adulţi şi un copil au fost răniţi uşor, fără a fi necesară spitalizarea lor.
Reacţionând la acest incident, Gillian Keegan, ministrul educaţiei britanic, s-a declarat ”îngrijorată”. ”Gândurile mele se îndreaptă spre cei răniţi şi spre întreaga comunitate şcolară afectată de această situaţie înspăimântătoare”, a spus Keegan.
Acest nou incident survine a doua zi după moartea unui băiat de 14 ani atacat de un bărbat înarmat cu o sabie, în estul Londrei. Alte patru persoane au fost rănite în această tragedie.
Autorul, un bărbat în vârstă de 36 de ani, a fost arestat şi se află în prezent internat în spital.
sursa Agerpres

