Ucrainenii cer permise de ședere temporară în România. Yana, angajată la Galați: “Voi rămâne aici până când se va termina războiul. Vreau să lucrez aici pentru că am 4 copii, vreau să îi dau la şcoală şi la grădiniţă”
Yana are 34 de ani și când a început războiul și-a luat cei 4 copii și a părăsit în grabă țara bombardată de ruși. La noi are asigurată cazarea și masa, iar de câteva zile lucrează ca bucătăreasă într-un restaurant din Galați.
Yana: “Voi rămâne aici până când se va termina războiul. Vreau să lucrez aici pentru că am 4 copii, vreau să îi dau la şcoală şi la grădiniţă“.
La Serviciul de imigrări, ucrainenii vin cu speranță că noile permise le vor permite să se acomodeze mai ușor în România.
O altă mamă ucraineană e în Galați și are nevoie de acte pentru ca fetița ei să primească tratament. De îngrijiri speciale are nevoie și Alexei, un bărbat de 48 de ani, care a fugit din Ismail în cârje.
“Vreau să rămân aici pe perioada războiului, apoi vreau să mă întorc acasă“, spune Alexei.
Aliona, refugiată: “Vă mulţumesc foarte mult, mulţumesc României pentru ajutor“.
Permisele de ședere temporară sunt eliberate pentru un an și pot fi prelungite cu 6 luni.
În județul Galați sunt cazați aproape 600 de refugiați ucraineni în spațiile puse la dispoziție de autorități sau de unele organizații.

