Turiști rătăciți pe viscol, găsiți înghețați de frig de către salvatorii montani
Iarna care a venit pe nepregătite la munte le-a dat peste cap planurile turiștilor și iubitor de drumeții. La altitudini mari ninge abundent, bate vântul și vizibilitatea este redusă.
În Bucegi doi turiști au încurcat drumul din cauza stratului de zăpadă. Au chemat salvamontiștii în ajutor, pentru că erau înghetați și epuizați. În plus, deja se lăsase noaptea. A fost o acțiune complicată din cauza condițiilor de pe munte, unde sunt și multi copaci doborâți de vânt.
Alți doi turiști au fost recuperați tot din Bucegi, din zona Padina. Cei doi se rătăciseră pe platou și nu erau echipați corespunzător. Au fost predați ambulanței în stare de hipotermie. La înălțime temperatura minimă resimțită este și de minus 10°C.

