Iarna care a venit pe nepregătite la munte le-a dat peste cap planurile turiștilor și iubitor de drumeții. La altitudini mari ninge abundent, bate vântul și vizibilitatea este redusă.
4 October 2025, 09:32 (actualizat 4 October 2025, 09:33)
Patru turişti din Vâlcea au fost recuperaţi, sâmbătă, de salvamontişti, după ce au urcat spre Vârful Omu fără să fie echipaţi corespunzător, o femeie ajungând aproape în stare de hipotermie.
Un număr de 75 de persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore, în urma apelurilor la Salvamont, dintre care 30 au fost predate către Serviciul de Ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital.
Patru turişti care s-au aventurat pe un traseu pe creastă în Retezat au fost recuperaţi de salvamontişti după o noapte petrecută pe munte. Au reuşit să se adăpostească la o stână părăsită. Salvatorii spun că acţiunea lor a fost extrem de riscantă, mai ales că nu aveau echipamentul potrivit pentru o astfel de ascensiune pe timp de iarnă.
Accident grav în munţii Apuseni. Un bărbat şi-a pierdut viaţa, iar soţia sa este în spital cu mai multe fracturi, după ce ATV-ul pe care se plimbau s-a răsturnat într-o râpă. Cei doi au luat-o pe un drum închis pentru reabilitare. De altfel, a fost un weekend de foc pentru salvamontiştii care au primit zece de apeluri.
Vremea caldă de afară îmbie turiştii la excursii, în special pe munte, în căutarea răcorii. Atenţie pe ce trasee vă aventuraţi pentru că în vârf de munte, accidentările pot apărea foarte uşor.
Intervenții salvatoare pe munte, pe domeniul schiabil din Sinaia. Din cauza vântului puternic care a depășit 120 de km pe ora, mai mulți schiori și turiști au rămas blocați aseară în zona Vârfului cu Dor și în Șaua Călugăru.
Misiune de salvare dificilă în Munții Domogled, în zona stațiunii Băile Herculane. Salvamontiștii au intervenit să recupereze doi tineri din Craiova care s-au aventurat pe munte fără să fie echipați corespunzător. Salvatorii i-au găsit aproape înghețați.