Trump susține că vrea să dubleze la 50% taxele vamale la importurile de oțel

Donald Trump / Profimedia Images
31 May 2025, 10:33 (actualizat 31 May 2025, 10:35)

Președintele american Donald Trump a declarat vineri că plănuiește să crească taxele vamale pe importurile de oțel de la 25% la 50%, intensificând presiunea asupra marilor producători de oțel și amplificând războiul său comercial, relatează Reuters.

‘Vom impune o creștere de 25%. Vom aduce taxele vamale de la 25% la 50% pentru importurile de oțel în SUA, ceea ce va securiza încă și mai mult industria oțelului din SUA’, a declarat el la un miting din Pennsylvania.

În februarie, Trump a ridicat taxele vamale la importurile de oțel și de aluminiu la 25%, ‘fără excepții și scutiri’, una dintre primele sale mișcări pentru a ajuta o industrie în dificultate.

Taxele vamale se vor aplica în cazul a milioane de tone de oțel și aluminiu care intră în SUA din Canada, Brazilia, Mexic, Coreea de Sud și alte țări, notează Reuters.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă