Trump salută „sfârșitul războiului din Gaza” și își îndreaptă atenția spre pacea cu Iranul. Întâlnire cordială cu Mahmoud Abbas, după ce îi interzisese prezența la Adunarea Generală a ONU
Donald Trump și-a reafirmat angajamentul pentru pacea în Orientul Mijlociu, salutând „sfârșitul războiului din Gaza” și anunțând o nouă eră de cooperare între Israel, statele arabe și, posibil, Iran. Un moment surprinzător al summitului pentru Gaza din Egipt a fost întâlnirea sa cu președintele Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas – prima din ultimii opt ani – la doar două săptămâni după ce Trump îi interzisese accesul în New York și la Adunarea Generală a ONU. Cei doi și-au strâns mâna, într-un gest simbolic care a marcat o schimbare majoră de ton în politica americană față de Palestina.
Donald Trump a promis să folosească puterea președinției sale pentru a se asigura că Israelul recunoaște că a realizat „tot ce se poate prin forța armelor” și să înceapă o eră a cooperării în Orientul Mijlociu care ar putea, în cele din urmă, să se extindă până la pacea cu Iranul, notează The Guardian, într-o analiză dedicată ultimelor evenimente din Orientul Mijlociu.
Într-un discurs susținut în Knessetul israelian (parlament), la câteva ore după ce ultimii ostatici israelieni au fost eliberați din Gaza, Trump a salutat „zorii istorici ai unui nou Orient Mijlociu” și sfârșitul „coșmarului lung și dureros” al războiului din Gaza.
„Acesta nu este doar sfârșitul războiului – acesta este sfârșitul unei ere a terorii și morții”, a declarat președintele SUA. „Israelul, cu ajutorul nostru, a câștigat tot ce se putea prin forța armelor. Acum este momentul să transformăm aceste victorii împotriva teroriștilor de pe câmpul de luptă în premiul suprem al păcii și prosperității pentru întreg Orientul Mijlociu.”
Insistând în mod repetat că victoria militară a Israelului a fost completă, declarațiile lui Trump au fost menite să ofere garanții statelor arabe că nu va permite Israelului să redeschidă conflictul cu Hamas și nici Hamasului să se reînființeze în Gaza.
Trump a zburat apoi în Egipt pentru a transmite mesajul său optimist la un summit la care au participat numeroși lideri mondiali, dedicat susținerii planului său de pace, reconstrucției Gazei și unei forme limitate de autoguvernare palestiniană.
Garanții acordului de pace – SUA, Turcia, Qatar și Egipt – au semnat, de asemenea, un document cuprinzător care stabilește responsabilitățile lor în asigurarea păcii și un traseu eventual către autoguvernarea palestiniană.
Summitul a fost găzduit în comun de Trump și președintele egiptean Abdel Fatah al-Sisi, în stațiunea de la Marea Roșie Sharm el-Sheikh.
La deschiderea summitului, Trump le-a spus jurnaliștilor că faza a doua a planului său pentru Gaza, referitoare la reconstrucția Fâșiei Gaza, este deja în curs.
El le-a declarat reporterilor: „Faza a doua a început deja. Fazele sunt puțin amestecate între ele. Se poate începe curățenia. Uitați-vă la Gaza, este mult de curățat.”
SUA solicită deja statelor arabe bogate să aloce sume mari pentru Gaza, un loc pe care l-a descris ca fiind „moloz înmulțit cu 10”. Estimările pentru costurile reconstrucției au ajuns la peste 30 de miliarde de dolari. Un Trump încrezător a prezis: „Gaza va fi demobilizată, Hamas va fi dezarmat, iar securitatea Israelului nu va mai fi amenințată.”
Președintele SUA a transmis și un mesaj subtil că Israelul pierde sprijin public din cauza dependenței sale de forță. El a spus: „A existat o perioadă în ultimele luni când lumea dorea pace și Israelul dorea pace. Dacă s-ar fi continuat încă trei sau patru ani, continuând să lupte, să lupte, să lupte, lucrurile ar fi devenit rele, ar fi devenit tensionate. Așadar, momentul este genial. Am spus: ‘Bibi [referindu-se la premierul israelian, Benjamin Netanyahu], vei fi amintit pentru asta mult mai mult decât dacă ai fi continuat să mergi înainte, înainte – morți, morți, morți.’”
Trump a indicat, de asemenea, că va pune presiune pe statele arabe să semneze acordurile Abraham „rapid și fără jocuri”. Acordurile cer statelor arabe să recunoască Israelul.
Iranul, a insistat el, este de asemenea pregătit pentru pace.
Diplomați europeni avertizează în privat că viteza armistițiului înseamnă că planurile pentru o forță internațională de stabilizare și o forță de poliție civilă palestiniană trebuie accelerate dacă propunerile de dezarmare a Hamasului urmează să dea rezultate.
Hamas, care guvernează Gaza singur din 2007, a afirmat că este dispus să nu facă parte din noul guvern tehnocratic al Gazei, dar a insistat că se va dezarma doar în anumite condiții către o forță condusă de palestinieni.
La rândul său, Israelul spune că nu va retrage Forțele de Apărare (IDF) mai mult de la pozițiile actuale din Gaza, atâta timp cât rețeaua de tuneluri și arme a Gazei rămâne sub controlul Hamas.
Franța, SUA și Marea Britanie au spus că sunt dispuse să acționeze ca sprijin pentru forța internațională, dar se recunoaște că credibilitatea acestei forțe provine din trupele provenite din țări musulmane precum Indonezia și Turcia, două țări care au participat la summit.
Franța insistă, de asemenea, ca forța să primească un mandat ONU, similar cu cel al forței ONU din Liban. O forță separată de poliție civilă a Autorității Naționale Palestiniene a fost, de asemenea, instruită, în principal în Egipt și Iordania, pentru a intra în Gaza, dar surse diplomatice franceze au spus că, dacă nu este desfășurată rapid, riscă să intre în conflict cu un Hamas resurgent.
Ce urmează după ce a fost semnată încetarea focului în Gaza
Nici Hamas și nici Netanyahu nu au participat la summit.
Trump a insistat că va juca un rol în viitorul Palestinei, prezidând consiliul de pace care va supraveghea vastul program de reconstrucție și va monitoriza un guvern tehnocratic în mare parte palestinian. El a adăugat că vrea ca Sisi (președintele egiptean) să facă parte din consiliu, dar a spus că testează opinia în regiune pentru a vedea dacă există sprijin ca și Tony Blair să fie inclus.
Întâlnire surprinzătoare cu președintele Autorității Naționale Palestiniene
Pentru prima dată în opt ani, Trump s-a întâlnit cu președintele Autorității Naționale Palestiniene, Mahmoud Abbas, căruia i-a strâns mâna și a făcut un semn de OK.
Cu doar două săptămâni în urmă, Trump îl interzisese pe Abbas în New York și la Adunarea Generală a ONU.

Președintele francez, Emmanuel Macron, unul dintre politicienii cei mai implicați în menținerea vie a soluției celor două state, a declarat, la sosirea în Egipt, că participarea lui Abbas „a fost un semnal foarte bun… Este o recunoaștere a rolului pe care Autoritatea Palestiniană trebuie să îl joace ca entitate legitimă”. „Pe chestiunile de guvernare, vom avea un rol special alături de Autoritatea Palestiniană pentru a ne asigura că își joacă rolul, și, de asemenea, că realizează reforme pentru ziua de după.”
Autoritatea a promis să organizeze alegeri prezidențiale și parlamentare în decurs de un an.
Macron a subliniat, de asemenea, că poziția Cisiordaniei, care este obiectul unei accelerări a așezărilor de către Israel, nu trebuie uitată și că trebuie continuate eforturile pentru crearea unui stat palestinian formal alături de Israel. Trebuie „să facem legătura între Gaza și Cisiordania” și „să ne asigurăm că există un drum către două state, singura perspectivă politică care permite cu adevărat pacea durabilă”, a spus el.
Pe frontul securității, Macron a indicat că europenii vor „intensifica” instruirea polițiștilor palestinieni din Gaza, dar că Franța nu va participa direct în forța de stabilizare ce urmează a fi înființată.
Există un „consens” pentru a avea „în special forțe regionale și, poate, contribuții din anumite țări precum Indonezia”, a spus el. Aceste țări cer însă ca acest lucru să se facă într-un „cadru internațional” – adică la ONU.
Franța va co-organiza, de asemenea, o conferință privind ajutorul umanitar pentru Gaza împreună cu Egiptul, pe care o va găzdui „în săptămânile următoare”, a precizat Macron.
Donald Trump, în Egipt: Este o zi extraordinară pentru lume și Orientul Mijlociu. A durat 3 000 de ani să ajungem aici
de Daniela Mîndrilă

