Trump le-a spus consilierilor săi că va pune capăt armistiţiului dacă Teheranul ucide soldaţi americani
Donald Trump se declară optimist în privința unui acord cu Iranul, în ciuda loviturilor de amploare ale Teheranului asupra Bahrainului și Kuweitului, soldate cu un mort și 60 de răniți. În schimb, ministrul iranian de externe a afirmat că nu există niciun progres tangibil în negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu.
Potrivit Wall Street Journal, Trump le-a spus în privat consilierilor săi că va pune capăt armistiţiului dacă Teheranul ucide soldaţi americani.
Iranienii au lansat un atac în Kuweit, după ce armata americană a recurs la lovituri aeriene în zona strâmtorii Ormuz.
Aseară, președintele american a declarat că negocierile cu Iranul ar putea duce la un rezultat chiar în acest weekend.
Reporter: – Domnule președinte, având în vedere atacurile Iranului asupra Kuweitului, ultimul atac asupra Kuweitului, mai este înca în vigoare armistițiul cu Iranul?
Donald Trump – președintele SUA: – Ei bine, știți, totul are un motiv. I-am lovit destul de tare cu o seară înainte și, de fapt, noaptea trecută. Și când mi s-a explicat, am spus: bine, atunci vom face asta. Dar i-am lovit destul de tare. Puțin. Așa că există un motiv pentru anumite lucruri. Unii ar spune că au fost ușor provocați pentru că am luat o măsură puternică dintr-un alt motiv. Așadar, au răspuns. Și, de fapt, negocierile în sine au decurs foarte bine de fapt, chiar foarte bine.S-ar putea întâmpla – adică, dacă se întâmplă, și s-ar putea să nu se întâmple, știți, cine știe. Dar dacă se întâmplă, s-ar putea întâmpla, să zicem, peste weekend.
Iranienii comemorează astăzi 37 de ani de la moartea ayatolahului Khomeini, fondatorul regimului islamic. Actualul lider suprem al iranului, Mojtaba Khamenei, le-a transmis un mesaj de unitate și afirmă că „dușmanii Islamului vor să ne doboare, seamănă zâzanie în țară, dar suntem mai puternici ca niciodată.”

