Trump, după valul de refuzuri privind strâmtoarea Ormuz: NATO face o greșeală foarte prostească. Ar fi trebuit să fie acolo pentru noi

17 March 2026, 19:52 (actualizat 17 March 2026, 19:54)

Președintele Donald Trump a declarat că aliații din NATO fac „o greșeală prostească”, după valul de refuzuri la solicitarea de sprijin militar pentru securizarea strâmtorii Ormuz. Trump mai spune că a considerat NATO un sistem cu sens unic, în care doar Statele Unite ajută. Liderul de la Casa Albă a precizat că refuzul aliaților este “șocant” și nu va fi uitat.

Donald Trump: Nu avem nevoie de prea mult ajutor, nu avem nevoie de niciun ajutor, de fapt, am postat deja un un mesaj. Am urmãrit în ultimele săptămâni și toți aliații noștri din NATO s-au declarat în favoarea a ceea ce am fãcut, au considerat cã este foarte important. E foarte important cã am eliminat amenințarea nuclearã iranianã și am fãcut asta foarte puternic. În ciuda faptului cã I-am ajutat atât de mult, avem mii de soldați în diferite țări din toatã lumea, ei nu vor sã ne ajute pe noi, ceea ce e uimitor. Cred că NATO face o greșeală foarte prostească și am spus de mult că mă întreb dacă NATO va interveni pentru noi, așa că acesta a fost un test important pentru cã nu avem nevoie de ei, dar ar fi trebuit sã fie acolo. Foarte important, noi nu trebuia să intervenim pentru Ucraina, Biden a ales să cheltuiască sute de miliarde de dolari pentru Ucraina. Deci, toți sunt de acord cu noi dar nu vor să ajute iar noi, Statele Unite, trebuie să ținem minte asta pentru că apreciem că e șocant.

Aproape toate țările europene au respins ideea implicării militare pentru deblocarea strâmtorii Ormuz. La fel de reticenți sunt și alți parteneri tradiționali ai americanilor, cum ar fi Japonia sau Coreea de Sud. Nici China nu vrea să participe. Iar vizita lui Trump la Beijing ar fi fost amânată din acest motiv.

Din cauza disensiunilor legate de ofensiva din Iran, șeful contraterorismului american a demisionat. Era slab în materie de securitate – a comentat Trump, după demisia lui Joe Kent.

Trump se lovește de refuzuri pe banda rulanta din partea majorității statelor Uniunii Europene și NATO. Polonia anunță că nu se va implica militar. Iar francezii sugerează că, după calmarea situației, ar putea participa la un mecanism de escortare a petrolierelor în strâmtoarea ormuz.

Fără să respingă ideea categoric, Estonia a anunțat că va cere lamuriri în legătură cu tipul de ajutor pe care l-ar putea oferi Statelor Unite.

Escortarea navelor prin Strâmtoarea Ormuz, așa cum doresc americanii, nu garantează sută la sută siguranța petrolierelor, atrage atenția Organizația Maritimă Internațională. Riscurile țin, printre altele, de georgrafia strâmtorii – lățimea canalelor de navigație e insuficientă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite