Trump anunță taxe vamale de 25% asupra aluminiului și oțelului care intră în SUA de luni. Uniunea Europeană va replica acestor taxe
Statele Unite vor impune de luni taxe vamale de 25% asupra aluminiului și oțelului care intră în țară, a anunțat duminică președintele american Donald Trump, transmite AFP, preluată de Agerpres.
“Tot oțelul care sosește în Statele Unite va avea taxe vamale de 25%“, a declarat șeful statului în avionul prezidențial, potrivit informațiilor transmise de reporterii prezenți la bordul avionului care îl transportă la New Orleans pentru a asista la finala Ligii profesioniste de fotbal american.
Trump a adăugat că același nivel de tarife se va aplica și aluminiului.
Liderul de la Casa Albă a mai indicat că va anunța ‘marți sau miercuri’ ‘taxe vamale reciproce’, cu scopul de a alinia impozitarea produselor care intră în Statele Unite cu modul în care produsele americane sunt taxate în străinătate.
‘Dacă ei ne taxează cu 130% și noi nu îi taxăm, nu va rămâne așa’, a afirmat Trump.
‘Acest lucru nu va afecta toate țările, deoarece unele impun aceleași taxe vamale ca și noi. Dar cei care profită de Statele Unite vor fi răsplătiți pe măsură‘, a adăugat el.
De la învestirea lui Donald Trump, în ianuarie, taxele vamale se află în centrul politicii sale economice și diplomatice, văzute ca un mijloc de reducere a deficitului comercial al Statelor Unite, dar și ca o pârghie pentru negocierile cu țările vizate.
De marți, produsele din China s-au scumpit prin taxe vamale suplimentare de 10% – măsură la care Beijingul a decis să răspundă cu suprataxe țintite asupra anumitor produse americane din 10 februarie.
Exporturile din Mexic și Canada spre Statele Unite urmau inițial să se confrunte cu taxe vamale (de 25%) începând de marți. Dar Donald Trump le-a acordat în ultimul moment o amânare de o lună, după ce a primit angajamente de a consolida securitatea frontierelor.
Uniunea Europeană ‘va replica’ noilor taxe vamale anunţate de Donald Trump, anunță Franța
Uniunea Europeană ‘va replica’ noilor taxe vamale anunţate de Donald Trump asupra importurilor de oţel şi de aluminiu, cum a făcut în timpul măsurilor similare din 2018 din partea preşedintelui american, a afirmat luni ministrul francez al afacerilor externe Jean-Noel Barrot, informează AFP.
‘Vom replica din nou’, cum făcuse deja Uniunea Europeană în 2018, în timpul unei decizii similare a lui Trump luată în timpul primului său mandat, a declarat Barrot la TF1.
‘Nu există nicio ezitare atunci când trebuie să ne apărăm interesele‘, a continuat ministrul francez.
Comisia Europeană are un mandat pentru a acţiona în acest sens şi ‘ea a asigurat’ ţările membre că îl va pune în execuţie fără întârziere, a adăugat Barrot, fără a da detalii cu privire la măsurile de retorsiune preconizate.
Donald Trump a declarat duminica aceasta că va ‘anunţa taxe vamale pe oţel luni’, că ‘tot oţelul ce va ajunge în SUA va avea 25% taxe vamale’ şi că aceeaşi soartă va fi rezervată aluminiului importat. În timpul primului său mandat (2017-2021), Donald Trump a impus taxe vamale asupra oţelului şi aluminiului pentru a proteja industria americană, el estimând că aceasta se confruntă cu o concurenţă neloială din partea unor ţări asiatice şi europene.
Circa 25% din exporturile europene de oţel sunt destinate SUA, potrivit companiei de consultanţă strategică Roland Berger. În aceste condiţii, ‘orice taxă din partea SUA va lovi sectorul european’, a atenţionat compania de consultanţă într-o notă recentă.
Industria oţelului este deja supusă unei puternice concurenţe internaţionale, precum şi unei scăderi a cererii din partea sectorului auto, unul dintre cei mai mari clienţi ai săi.

