Trump afirmă că „nu este mulțumit” de Iran în urma ultimelor discuții și că forța militară rămâne o opțiune

Donald Trump și Ayatollahul Ali Khamenei/Profimedia Images
28 February 2026, 08:07

Donald Trump afirmă că nu a luat încă o decizie finală cu privire la lansarea unor atacuri asupra Iranului, dar că nu este „mulțumit” de situație și că forța militară, inclusiv schimbarea regimului, rămâne o opțiune.

„Nu suntem tocmai mulțumiți de modul în care [Iranul] a negociat. Ei nu pot avea arme nucleare și nu suntem încântați de modul în care negociază”, a declarat Trump reporterilor.

Declarațiile au fost făcute vineri la Casa Albă, după ce discuțiile dintre SUA și Iran privind programul nuclear al Teheranului s-au încheiat fără rezultate, cu sugestia că săptămâna viitoare vor avea loc noi discuții.

Trump a declarat reporterilor că este în favoarea diplomației, dar a repetat insistența sa că Iranul nu poate deține arme nucleare. „Ar fi minunat dacă ar negocia cu bună-credință și conștiință, dar până acum nu au ajuns la acest punct”, a spus el, notează The Guardian.

Întrebat dacă loviturile SUA ar putea duce la schimbarea regimului în Iran, el a spus: „Nimeni nu știe. S-ar putea să ducă și s-ar putea să nu. Ar fi frumos dacă am putea face asta fără, dar uneori trebuie să o facem.”

Totuși, ministrul de Externe al Omanului, Badr Albusaidi, principalul mediator în discuțiile dintre SUA și Iran, a declarat că ultimele negocieri au înregistrat progrese semnificative și că „un acord de pace este la îndemână”.

El a declarat pentru CBS că Iranul a fost de acord „să nu dețină niciodată material nuclear care să permită construirea unei bombe” și că stocurile existente de uraniu îmbogățit vor fi „diluate la cel mai scăzut nivel posibil” și transformate în combustibil. Teheranul ar fi dispus să ofere inspectorilor de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) „acces deplin” la instalațiile sale nucleare pentru a verifica termenii acordului, a susținut el.

Întrebat dacă progresele ar putea preveni lovituri americane asupra Iranului, Albusaidi a răspuns: „Sper.”

Albusaidi a zburat la Washington într-o încercare care părea din ce în ce mai mult o ultimă încercare de a convinge administrația Trump să nu acționeze. El urma să-l informeze pe JD Vance, vicepreședintele SUA, și să-i prezinte argumentele potrivit cărora s-au înregistrat suficiente progrese în cadrul negocierilor pentru a justifica prudența.

Urgența vizitei sale, la doar câteva ore după încheierea discuțiilor dintre Iran și SUA la Geneva joi seara, sugerează că a considerat necesar să acționeze rapid pentru a contracara vocile care susțin o intervenție militară.

SUA și Iran au reluat negocierile cu medierea Omanului, la Geneva. JD Vance: Teheranul nu poate avea arma nucleară

Va putea fi evitată o acțiune militară în Iran? Totul depinde de rezultatul negocierilor – indirecte – care au loc la Geneva, între oficiali americani și iranieni, cu medierea Sultanatului Oman. Discuțiile se axează pe programul nuclear iranian. Și au loc pe fondul unei ample desfășurări de forte americane în Orientul Mijlociu.

SUA au autorizat plecarea personalului guvernamental neesențial și a familiilor acestora din Israel, pe fondul amenințării tot mai mari a unei lovituri americane asupra Iranului.

Cetățenii americani ar trebui „să ia în considerare părăsirea Israelului cât timp zborurile comerciale sunt disponibile”, a transmis Departamentul de Stat, care a descurajat totodată călătoriile în Israel. SUA au mobilizat două grupuri de lovire cu portavioane, pregătite să atace dacă Trump va decide că Iranul nu este serios în privința încetării activităților nucleare.

Avertismentul Departamentului de Stat a fost completat de un mesaj al ambasadorului SUA în Israel, Mike Huckabee, către personalul ambasadei, în care îi îndemna pe cei care doresc să plece „să o facă ASTĂZI”.

Ministrul Afacerilor Externe a aprobat repatrierea voluntară a personalului neesențial și a membrilor de familie din cadrul Ambasadei României la Tel Aviv, Consulatului General al României la Haifa, respectiv Oficiului de Reprezentare al României la Ramallah, a transmis MAE, într-un răspuns pentru TVR.

Între timp, Regatul Unit a anunțat că și-a retras temporar personalul din Iran, invocând situația de securitate din regiune.

Într-un semn că există diferențe majore între cele două părți, conducerea iraniană a cerut SUA să renunțe la cele mai dure cerințe. Negociatorii americani, Steve Witkoff și Jared Kushner, nu au emis nicio declarație după discuții.

Vance este considerat membrul administrației cel mai reticent față de intervențiile militare, iar misiunea lui Albusaidi este să-l convingă că o lovitură militară rapidă nu va schimba poziția de negociere a Iranului. Între timp, Washingtonul a anunțat oficial că Marco Rubio va călători în Israel pentru întâlniri la începutul săptămânii viitoare.

Rubio urmează să se întâlnească cu prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, precum și cu alți oficiali de rang înalt. El a declarat vineri seara că a desemnat Iranul drept stat sponsor al detențiilor abuzive: „Regimul iranian trebuie să înceteze luarea de ostatici și să elibereze toți americanii deținuți pe nedrept în Iran.”

Într-un interviu acordat publicației The Washington Post, Vance a spus că nu știe dacă Trump va susține o lovitură militară, dar a afirmat că SUA ar putea desfășura atacuri limitate în regiune fără a ajunge într-un război fără sfârșit.

Parlamentul iranian a adoptat în iulie anul trecut o lege care interzice cooperarea cu AIEA și condiționează revenirea inspectorilor de recunoașterea „dreptului Iranului de a îmbogăți uraniu”.

Într-un raport pregătit pentru o reuniune a consiliului AIEA de săptămâna viitoare, oficialii au confirmat că nu cunosc locația celor 400 kg de uraniu puternic îmbogățit din interiorul Iranului, subliniind că „este esențial să existe acces fără întârziere”. Raportul a menționat că agenția nu a avut niciodată acces la o instalație de îmbogățire din Isfahan, declarată pentru prima dată în iunie, și a observat activități la instalațiile de la Natanz și Fordow, fără a putea confirma natura acestora în lipsa accesului direct.

Iranul a declarat că se va limita la îmbogățirea necesară pentru nevoile sale și că, pentru moment, reactorul de cercetare din Teheran necesită niveluri de puritate de 20% sau mai mici. Combustibilul pentru acest reactor provine din Russia.

Iranul deține și o instalație construită în mare parte cu sprijin rusesc la Bushehr, pe coasta Golfului, prima centrală nucleară civilă din Orientul Mijlociu, alimentată de asemenea cu combustibil rusesc.

Cele două părți urmează să se întâlnească săptămâna viitoare la nivel tehnic la Viena, la sediul AIEA, organismul afiliat ONU care ar trebui să verifice respectarea acordului de către Iran.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite