SUA și Iran au reluat negocierile cu medierea Omanului, la Geneva. JD Vance: Teheranul nu poate avea arma nucleară

26 February 2026, 13:56 (actualizat 26 February 2026, 22:38)

Va putea fi evitată o acțiune militară în Iran? Totul depinde de rezultatul negocierilor – indirecte – care au loc la Geneva, între oficiali americani și iranieni, cu medierea sultanatului Oman. Discuțiile se axează pe programul nuclear iranian. Și au loc pe fondul unei ample desfășurări de forte americane în Orientul Mijlociu.

Negocierile se concentrează pe controversatul program nuclear iranian. Administrația americană încearcă să împiedice conducerea de la Teheran să dezvolte arme nucleare. Iranienii neagă astfel de intenții și par dispuși să își limiteze programul nuclear, dacă sancțiunile economice internaționale vor fi ridicate.

JD Vance, vicepreședinte SUA: Principiul e simplu: Iranul nu poate avea arma nucleară. Dacă încearcă să refacă arsenalul nuclear, e o problemă pentru noi. Și avem dovezi că exact asta încearcă.

Masoud Pezeshkian, președintele Iranului: Americanii au impresia că eu sunt un politician ca ei, un mincinos. Dar un lider religios nu poate minți. Când spun că nu vom avea arme nucleare, chiar nu vom avea.

Republica Islamică refuză să discute alte subiecte dorite de americani, cum ar fi limitarea arsenalului său de rachete sau oprirea robinetului de bani pentru grupări cum e Hezbollahul libanez.

Jamey Keaten, analist, Associated Press: Ministrul de Externe al Omanului, Badr al-Busaid, care mediază dialogul, a ieșit din hotelul din spatele meu și a făcut un semn aprobator când l-am întrebat dacă e optimist că se ajunge la un acord.

Recent, Donald Trump a dat un ultimatum liderilor de la Teheran. Fie se ajunge la o înțelegere, până la începutul lunii viitoare, fie „o să le pară rău”, spunea președintele american. Statele Unite și-au sporit semnificativ prezența militară în regiune.

Anterior, secretarul de stat Rubio a spus că discuțiile sunt importante pentru a evalua cât de serios este Iranul în a ajunge la un acord pentru a evita o potențială acțiune militară americană în regiune. A sugerat însă că un progres este puțin probabil să fie obținut în această sesiune.

Marco Rubio: “Iranul reprezintă o amenințare foarte mare pentru Statele Unite și o face de foarte mult timp. Ei sunt în posesia… în primul rând. După ce programul lor nuclear a fost distrus, li s-a spus să nu încerce să-l repornească și iată-i, îi puteți vedea încercând mereu să reconstruiască elemente ale acestuia. Nu îmbogățesc acum, dar încearcă să ajungă la punctul în care pot, în cele din urmă, să o facă. Un alt lucru pe care l-aș sublinia, însă, este că Iranul deține un număr foarte mare de rachete balistice, în special rachete balistice cu rază scurtă de acțiune, care amenință Statele Unite și bazele noastre din regiune și pe partenerii noștri din regiune precum și toate bazele noastre din Emiratele Arabe Unite, Qatar, Bahrain. Și posedă, de asemenea, active navale care amenință transportul maritim și încearcă să amenințe Marina SUA.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite