Tronul ultimilor domnitori ai Moldovei a fost restaurat și prezentat publicului, la Palatul Culturii din Iași
O piesă cu o încărcătură istorică impresionantă a fost prezentată publicului, la Palatul Culturii din Iași. Un tron pe care au stat ultimii domnitori ai Moldovei e printre cele mai valoroase piese din patrimoniul Muzeului de Istorie. A fost realizat, cel mai probabil între anii 1802 și 1806, la comanda domnitorului Alexandru Moruzi, pentru Palatul Domnesc.
Tronul comandat de Alexandru Moruzi a fost folosit și de domnitorii care i-au urmat. Printre cei care au ocupat scaunul domnesc se numără Grigore al V-lea, Alexandru Ghica și Alexandru Ioan Cuza.
Piesa a avut un destin spectaculos: în 1880 a fost aruncată pe fereastră, pentru a fi salvată din incendiul care a cuprins Palatul Ocârmuirii. Apoi, a fost păstrată la Primăria Iași.
Din 1974 a intrat în patrimoniul Muzeului de Istorie a Moldovei.
Procesul de restaurare a început în martie 2021. Cinci ani, specialiștii au lucrat cu migală, milimetru cu milimetru, pentru a reda tronului forma și detaliile originale.
Tronul este expus în Sala „Grigore Alexandru Ghica al V-lea” din Palatul Culturii. În perioada următoare, va fi mutat în Sala Voievozilor, unde va putea fi admirat permanent de vizitatori.

