Trei federaţii sindicale au protestat în Piaţa Victoriei. Sindicaliștii sunt nemulțumiți de măsurile de austeritate 

22 July 2025, 07:23 (actualizat 22 July 2025, 14:51)

 Federaţia Sindicatelor din Silvicultură SILVA, împreună cu Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România şi Federaţia Naţională a Muncii, membre ale Confederaţiei Sindicale Naţionale Meridian, au protestat, marți, în intervalul orar 11:00 – 14:00, în Piaţa Victoriei din Capitală, pe fondul nemulţumirilor legate de politicile Guvernului.

ACTUALIZARE Protestul s-a încheiat mai devreme din cauza temperaturilor ridicate din Capitală.

Sindicaliştii reclamă faptul că, prin ultimele reforme, autorităţile caută să repare situaţia financiară a ţării pe spinarea lucrătorilor cinstiţi.  Membri CNS Meridian vor să determine Guvernul să modifice masurile fiscale pe care la consideră un atac fără precedent asuprA bunăstării românilor.

Sindicaliştii susţin că pot fi luate alte măsuri care să NU ducă la distrugerea CFR Călători, a fermierilor şi a agriculturii românești.

Pe de altă parte, Federaţia SILVA a avertizat, într-un comunicat, că reorganizarea Romsilva are nevoie de un proiect viabil, negociat cu toate părţile responsabile, nu de un pretext pentru jefuirea patrimoniului forestier.

Sindicaliştii au subliniat că noua ministră a Mediului, Diana Buzoianu, nu a vrut să stea de vorbă cu ei şi să asculte prea mult argumentele profesioniştilor şi precizează că aceasta preferă mai degrabă ONG-urile de mediu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă