Trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate din Norvegia au fost recepţionate la Câmpia Turzii
Trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România din Norvegia au aterizat, vineri, la Baza 71 Aeriană “General Emanoil Ionescu” de la Câmpia Turzii. Avioanele vor intra în dotarea Escadrilei 48 Vânătoare, a anunțat Ministerul Apărării Naţionale.
Prin acest nou lot de avioane se va asigura creşterea securităţii României prin executarea apărării spaţiului aerian naţional/NATO, pe timp de pace şi în situaţii de criză, prin Serviciul de Luptă Permanent – Poliţie Aeriană (SLP-PA) sub comandă NATO, subliniază MApN.
“Prin sosirea graduală, pe parcursul acestui an şi a celui viitor, a celor 32 de aeronave multirol F-16 Fighting Falcon, care vor înzestra încă două escadrile ale Forţelor Aeriene, România îşi consolidează capabilităţile de apărare aeriană la un nivel adaptat provocărilor de securitate din regiune. Aceste aeronave vor avea un rol important în menţinerea unei posturi aliate credibile de apărare şi descurajare a oricărei agresiuni pe Flancul estic şi, la fel de important, vor asigura tranziţia pentru forţele noastre aeriene către era generaţiei a V-a – înzestrarea cu aeronavele F-35“, a declarat ministrul Apărării Naţionale, Angel Tîlvăr.
În prezent, Forţele Aeriene Române au în dotare 20 de aeronave F-16 achiziţionate în baza prevederilor Concepţiei de realizare graduală a capabilităţii de apărare aeriană în cadrul programului “Avion multirol al Forţelor Aeriene”.

