Traficul în București, blocat de marile șantiere și de numărul crescut de mașini

23 December 2025, 20:13

Traficul din Nordul Capitalei a fost marți complet paralizat. Şi nu neapărat din cauza agitaţiei specifică sărbătorilor, ci mai degrabă din cauza marilor şantiere care bat pasul pe loc. Autorităţile responsabile par deja plecate în concediu.

Cea mai tranzitată ieșire din Capitală, mai ales în perioada sărbătorilor, cea spre DN1, a fost blocată de şantierul deschis pentru Magistrala 6 de metrou. Pe unul dintre sensuri se putea circula, însă doar pe o bandă.

Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Este ora 11.20. Pe o distanță de aproximativ 100 de metri, traficul este dirijat de patru polițiști de la Brigada Rutieră. Pe șantier însă, nu muncește nimeni.

Și nu este singurul loc cu astfel de probleme. Şantierul Magistralei 6 de metrou din zona 1 Mai s-a transformat încă din luna august a anului trecut în coşmarul bucureştenilor care locuiesc acolo.

  • Dacă ar fi să fie eficient ar trebui să lucreze până pe 31, zi, noapte. Așa, o lălăie până la primăvară.
  • Nu e firesc dacă tot l-ai deschis să îl și termini? Să muncească cineva.

Deși am cerut mai multe explicații, atât Metrorex, cât și Primăriei Capitalei, până la ora difuzării reportajului la Ora de Știri și la Telejurnal, nu am primit niciun răspuns.

Irina Zamfirescu, specialist în mobilitate urbană: Ar trebui să aibă și această componentă transparentă, intitulată calendar de șantier. Ar trebui să știm care e ritmul planificat al lucrărilor, astfel încât să avem proiecția terminării șantierelor. În principal, responsabilă pentru bunul mers al lucrurilor în orașe este primăria. Să se asigure că acest calendar e respectat.

Dragoș Dincă, prof. univ., Administraţie Publică, SNSPA: Aceste șantiere sunt prelungite fie din lipsa finanțării, fie din faptul că firmele care execută lucrările nu sunt plătite. Rămâne de văzut dacă lucrările acestea sunt în termen și la cum se desfășoară lucrările astăzi, probabil va fi o certitudine că termenele nu vor fi respectate.

Pe lângă șantiere, la spraaglomerarea traficului contribuie și numărul tot mai mare de mașini.

Potrivit datelor oficiale, în ultimii zece ani, numărul maşinilor înmatriculate în Bucureşti a crescut cu peste 40%, ajungând astăzi la aproape 2 milioane. La acestea se adaugă, zilnic, aproximativ 300.000 de maşini din judeţele învecinate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite